Film „Kineformy” (1957) Andrzeja Pawłowskiego to zapis ruchomych obrazów wywoływanych na ekranie za pomocą specjalnie skonstruowanego projektora, złożonego z modeli wykonanych z pomiętego celofanu i papieru, soczewek oraz reflektora. Praca „Test” (1971) Józefa Robakowskiego powstała w wyniku naświetlnia podziurawionej taśmy filmowej.

Oba filmy możemy zobaczyć na wystawie „Miesięcznik Fotografia 1953–1974”, każdy z nich na inny sposób czerpie z języka fotografii. Wykład w przestrzeni wystawy będzie okazją do prześledzenia relacji pomiędzy filmem a fotografią, przybliżenia sylwetek obu artystów oraz niespiesznego przyjrzenia się pracom.

Adam Sobota – historyk sztuki, kurator, kustosz zbiorów fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Specjalizuje się w historii fotografii i problematyce nowych mediów, jest autorem wielu wystaw i publikacji z zakresu historii fotografii oraz intermediów.