Wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne, którym często zaprzeczają politycy, a które wielu z nas woli ignorować, zagrażają przetrwaniu każdego gatunku na Ziemi. Jeśli emisja dwutlenku węgla utrzyma się na obecnym poziomie, naukowcy przewidują załamanie rolnictwa i gospodarki, niedobory żywności i wody, częste klęski żywiołowe oraz bezprecedensowe kryzysy uchodźcze.

Zastanawiając się nad tymi zagrożeniami ekologicznymi, wielu współczesnych artystów stało się aktywistami na rzecz klimatu, wykorzystując swoją pracę jako platformę do podnoszenia świadomości i wyobrażania sobie bardziej zrównoważonej przyszłości planety. Na całym świecie coraz więcej twórców wykorzystuje sztukę, aby głośno komentować kryzys klimatyczny. Artyści coraz częściej podejmują wyzwanie stworzenia symboli na tyle silnych, by przebić się do większej świadomości społecznej.

Filozof David Wood w eseju Czy tylko sztuka może nas ocalić? sugeruje, że uprawianie sztuki może pomóc nam przemyśleć nasze zwyczajowe modele życia, oderwać nas od konsumpcyjnego stylu życia i otworzyć na nowe sposoby obcowania ze światem, tak aby żyć z większym szacunkiem i troską o piękną, ale i kruchą planetę, którą zamieszkujemy. Być może sztuka jest ostatnią latarnią nadziei, oświetlającą drogę naszej przyszłości i zmuszającą nas do działania.

Na przykładzie prac ze zbiorów kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych pokazanych na wystawie Co po / Po co, a także twórczości innych artystów spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy sztuka może nauczyć nas czuć lepiej i czy może pomóc w rozumieniu złożoności otaczającego nas świata w obliczu kryzysu klimatycznego.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Co po / po co. Więcej informacji link.

Prowadzenie Jagoda Łagiewska: kuratorka wystawy Co po / Po co, z zawodu historyk sztuki (tytuł magistra na Uniwersytecie Wrocławskim, 2018) i architekt wnętrz (studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, 2006–2010; Akademie der Bildenden Künste w Monachium, 2008). Przez ponad 10 lat budowała swoje doświadczenie, pracując poza granicami kraju (we Francji, Niemczech, Japonii, Anglii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, a także w Azji). Pracownik fundacji sztuki współczesnej Mudima w Mediolanie, a następnie główny managerem ds. artystycznych galerii sztuki współczesnej WeGallery w Berlinie, gdzie zdobywała doświadczenie związane z organizacją, zarządzaniem i promocją sztuki. Pracowała w roli kuratora przy organizacji wystaw i brała czynny udział w targach sztuki (Basel, Frieze, Tefaf, Fiac, Artissima, Volta, Liste, Miart). Aktualnie pracuje w charakterze doradcy artystycznego oraz współpracuje z wieloma instytucjami oraz indywidualnymi artystami. Sztuka współczesna jest jej największą pasją.

Logotyp. Na białym tle z lewej strony czarny orzeł w koronie, z prawej strony czarny napis Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zakup dzieł sztuki do kolekcji DTZSP dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nazwa zadania: Kontynuacja tworzenia regionalnej kolekcji sztuki współczesnej we Wrocławiu w 2021 r.

Logo Wrocław Miasto Spotkań. Na białym tle czarna podłużna ramka. W niej z lewej strony na czarnym tle białe słowo „Wrocław”, a po prawej stronie na białym tle czarny napis „miasto spotkań”.
Zadanie publiczne pn. PROMOCJA KULTURY WROCŁAWIA POPRZEZ KONTYNUACJĘ TWORZENIA REGIONALNEJ KOLEKCJI SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ WE WROCŁAWIU W 2021 ROKU jest dofinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Wrocław

Logotyp Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Na białym tle, po środku czarna kreska przebiegająca od góry do dołu. Z lewej strony z kreską styka się przekrzywiony czarny kwadrat. Z prawej strony napis małymi literami w czterech rzędach „dolnośląskie towarzystwo zachęty sztuk pięknych”
zacheta.wroclaw.pl