KOLOR MASŁA, SŁOŃCA I MEMÓW. STUDIUM ŻÓŁCIENI W KULTURZE I MODZIE
Od 08.09.2023 do 08.09.2023
Żółty w kulturze zachodu ma wielorakie znaczenia – od konotacji ostrzegawczych, alarmowych, przez wzmacniające, aż po celebrujące. W zależności od swojego odcienia i intensywności jest kolorem sztuczności, technologii lub kolorem fizjologii, ciała.
Żółty stygmatyzuje – jak gwiazda na ramieniu Żyda w czasie Zagłady. Żółty honoruje – jak żonkile przypinane na rocznice powstania w getcie warszawskim. „Żółty” to papież Jan Paweł II, żółte są rozmaite wcielenia jego portretów nanoszonych na rozmaite tła. Ostatnio żółty jest kolorem wybitnie memicznym. W dzisiejszej polskiej przestrzeni publicznej kolor ten często funkcjonuje jako składowa ukraińskiej flagi, żółte jest "M" restauracji McDonalds i logo Lidla, żółte są światła sygnalizacji świetlnej. W 2021 odcień żółtego nazwany Iluminating był jednym z kolorów roku według Pantone. Żółty to według analityków designu kolor optymizmu, energii solarnej, żywotności i nadziei. W modzie żółty jest często określany jako kolor Generacji Z, w trendach na 2023 chce zaś mieć odcienie masła, przywoływać wspomnienie domu i poczucia bezpieczeństwa.
Co komunikujemy poprzez ten kolor? Jak z niego korzystamy? I czy naprawdę go znamy? Zapraszamy na wykład, który dotyczyć będzie funkcjonowania żółcieni w kulturze współczesnej, w szczególności w obszarze Polski – ze szczególnym uwzględnieniem mody.
Prowadzenie:
Karolina Sulej – pisarka, reportażystka, scenarzystka gier i popularyzatorka antropologii mody. Autorka reportaży Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island ( 2018), Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny (2021) Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm (2022), Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady (2020). Za ten ostatni otrzymała Nagrodę im. Teresy Torańskiej oraz Ołówek Moczarskiego w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press. Ponadto autorka podcastów Ubrani i Garderobiana i współautorka serialu podcastowego Supernowa, który otrzymał nagrodę Podcastu Roku 2022 w konkursie im. Janusza Majki. Działaczka w Fundacji Kraina.
UWAGA: Na wykład obowiązują zapisy: mww.zapisy@gmail.com tel. 71 3564253
Projekt Spektrum światła dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

il. Patrycja Mastej







Trwają prace modernizacyjne
Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.
Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.
Przepraszamy za niedogodności.
OKPrzypomnimy Ci o tym za 15 minut.