Określenie „Romowie” stało się pewnym symbolem upodmiotowienia tytułowej grupy, emanacją dążeń i zachodzących zmian kulturowych. Tymczasem „Cyganie” odchodzą do językowego lamusa; to termin, który coraz bardziej okrywa kurz niepoprawności politycznej. A jak jest w rzeczywistości? Czy w Polsce balast negatywnych skojarzeń związanych z „Romami” nie przewyższa już negatywnych stereotypów na temat „Cyganów”? Kim w ogóle są „Cyganie”, a kim są „Romowie”?

To punkt wyjścia wykładu o genezie i kształtowaniu się obrazu Cyganów/Romów, o ich historii i różnorodności, o kulturze i zmienności tradycji; wykładu o paru „mitach” i – przynajmniej niektórych – obiegowych opiniach. A także o tym czy zazdrość ma wpływ na wzajemne kontakty Cyganów/Romów z „Gadziami”.