Muzeum otwarte. Audiodeskrypcja

oprowadzanie, godz. 16:30
Od 16.11.2023 do 16.11.2023

Kultury Mezoamerykańskie: Aztekowie, Inkowie czy Majowie żyli w głębokiej symbiozie z naturą, dostosowując się do jej cykli i traktując ją podmiotowo. Dobrze znali poszczególne właściwości roślin, dodatkowo nadając im symboliczne i magiczne znaczenia. Ta koegzystencja  została zachwiana przez najazd hiszpańskich konkwistadorów, którzy bo dwuletniej wojnie z rdzennymi mieszkańcami, zaczęli uprawiać masowo własne rośliny i przymusowo nawracać tubylców na wiarę chrześcijańską. W Europie dominował antropocentryczny prąd filozoficzno-religijny, który w okresie licznych kolonizacji dyktował kierunek rozwoju podbijanych regionów. W ten sposób zachwiano relacją człowieka z otaczającą go przyrodą.

Podczas oprowadzania po wystawie „Plantifictions” usłyszymy tę samą historię, ale opowiedzianą z poziomu roślin. Będziemy też mieli okazję zbadać tyflografiki imitujące naczynia na rośliny zaprojektowane przez  artystę Pablo Ramíreza Gonzáleza.

Prowadzenie: dr Sylwia Owczarek - specjalistka ds. kultury i edukacji, malarka. Ukończyła  ceramikę w kaliskim liceum plastycznym, malarstwo na  Uniwersytecie im. A.Mickiewicza w filii w Kaliszu oraz na Akademii Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu. Chętnie wraca do rodzinnej wsi Chełmce, w której się wychowywała i z której czerpie inspiracje twórcze.

Muzeum otwarte. Audiodeskrypcja

fot. Małgorzata Kujda

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.