Jakie procesy doprowadziły do ukształtowania się dzisiejszej sceny artystycznej w Japonii?
W jakich warunkach tworzą młodzi japońscy artyści?

Podczas wykładu Paweł Pachciarek przedstawi bardziej i mniej oczywiste przykłady zjawisk i osób kojarzonych ze współczesną sztuka japońską, skupiając się na scenie artystycznej rejonu Kansai (Kioto, Osaka).

Spotkanie będzie także okazją do przybliżenia koncepcji przyszłorocznej wystawy z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią (wystawa planowana jest na rok 2019 i będzie prezentowana w Kioto, Poznaniu i Szczecinie).

Po wykładzie zapraszamy na rozmowę z Piotrem Bujakiem o (nie)obecności artystów zaangażowanych w Japonii.
 
 
Paweł Pachciarek (ur. 1986) – ukończył studia doktoranckie (specjalność literaturoznawstwo japońskie) w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących współczesnej sztuki i estetyki japońskiej. W trakcie pobytu w Japonii, udało mu się nawiązać bezpośredni kontakt z Kusamą Yayoi i pracownikami jej studia. Efektem tej współpracy jest książka: Kusama Yayoi, czyli Obsesja Kropek. Jest zaangażowany w przygotowanie wystawy, poświęconej współczesnej sztuce polskiej i japońskiej z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią (2019).