16.3.2017 (czwartek), godz. 18:00, Beautiful Tube
Stosunek do pracy, czyli jak wyjść na zewnątrz. Parkour w Muzeum Współczesnym
Prezentacja Jakuba Adamowskiego o społecznym kontekście „Parkoura”

18–19.3.2017 (sobota, niedziela)
Stosunek do pracy, czyli jak wyjść na zewnątrz. Warsztaty Jakuba Adamowskiego
„Parkourowe” warsztaty na Szczepinie (w okolicach „ślimaka” w pobliżu MWW)
Obowiązują zapisy (do 17.3.17) – b.lis@muzeumwspolczesne.pl, liczba miejsc ograniczona

Projekt „Stosunek do pracy” to prezentacja oraz warsztaty mówiące o Parkourze w kontekście społecznym. Już mniej więcej wiemy, na czym polega Parkour – niemal wszyscy widzieliśmy klipy na YouTube bądź Facebooku, Parkourowców można zauważyć w teledyskach i reklamach. Jednak czy daje nam to pełny obraz dyscypliny?

Czy jako współcześni ludzie zastanawiamy się, jaki jest nasz prawdziwy potencjał? Jak go odkryć? Komu zależy na tym, byśmy tego nie robili i dlaczego powinniśmy walczyć o siebie? Czym jest fizyczność? Czym jest ruch? Co wyróżnia Parkour na tle innych sztuk i dyscyplin ruchowych, oraz o co należy dbać podejmując temat?

Prezentacja ma na celu pobudzić wyobraźnię uczestników, by zadali sobie trud odpowiedzi na te pytania we własnym zakresie. Niczym dawni mistrzowie sztuk walki, dzisiejsi mistrzowie ruchu kierują się konkretną filozofią. W Parkour wyrażana jest ona słowami „Be strong to be useful”. Co to właściwie znaczy? I dlaczego manifestujemy się w trudny, choć nieskomplikowany sposób? W jaki sposób podnieść własną efektywność, wykorzystać przeszkody na własną korzyść oraz co w dzisiejszych czasach oznacza słowo „wojownik”?

Prezentacja i warsztat wpisują się w temat wystawy „Stosunki pracy” pokazywanej do 27 marca w Muzeum Współczesnym Wrocław. Odwołują się między innymi do pracy Piotra Wysockiego i Dominika Jałowińskiego „Run Free” („Biegnij wolny”), przedstawiającej zapis z warsztatów z udziałem radomskich parkourowców oraz policjantów. Wysocki i Jałowiński odnoszą się w niej do pacyfikacji robotników w Radomiu w 1976 roku po protestach związanych z podniesieniem cen żywności w Polsce.

O autorze:
Jakub Adamowski to postać związana ze światem Parkour w kraju oraz Europie już od 12 lat. Od zawsze zainteresowany anatomią i rozwijaniem potencjału ludzkiego, a także idący pod prąd buntownik. Absolwent szkoły kaskaderskiej ’13’. Posiadacz licencji instruktora samoobrony oraz niebieskiego pasa filipińskiego Kombat Kalaki. Jak dotąd jedyny w kraju instruktor Parkour w standardzie ADAPT poziomu II. Związany i wykształcony przez Parkour Generations, największą na świecie organizację zajmującą się dostarczaniem usług trenerskich z zakresu Parkour oraz dbania o swoją fizyczność dla szkół, instytucji, klientów biznesowych oraz indywidualnych. Dyrektor projektu PARKOUR :edukacja, zajmującego się promowaniem profesjonalnego wizerunku Parkour w Polsce oraz profesjonalnym nauczaniem z zakresu Parkour, współpracujący z rozmaitymi organizacjami, także poza granicami kraju.