Sympozjum Chwałczyk/ Gołkowska

wykłady | dyskusja
Od 12.10.2023 do 13.10.2023

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Sympozjum poświęcone twórczości Wandy Gołkowskiej i Jana Chwałczyka, towarzyszące trzyletniemu projektowi badawczo-wystawienniczemu Chwałczyk/Gołkowska, realizowanemu w Muzeum Współczesnym Wrocław.

Do rozmów o dwójce wyjątkowych artystów, należących do mistrzów wrocławskiej neoawangardy, zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin sztuki: kuratorów, kolekcjonerów, historyków i krytyków sztuki oraz artystów.

__________

HARMONOGRAM:

12.10.2023 | CZWARTEK

WYKŁADY

10:00 - Justyna Chojnacka, Morfologia rzeki – rysunki Wandy Gołkowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

10:30 - prof. dr hab. Dorota Heck, Filologia i geometria

11:00 - Konrad Schiller, Wyobraźnia utopijna, jak konstruowano nowoczesność podczas III i IV „Złote Grono” w Zielonej Górze

11:30 - Agata Małodobry, Od konceptu do konkretu – o późnych pracach Wandy Gołkowskiej w kontekście europejskiej i światowej sztuki geometrycznej 

DYSKUSJA

17:00 Gołkowska. Porządki i Chaosy

dr Anita Wincencjusz-Patyna, prof. Przemek Pintal, prof. dr hab. Waldemar Okoń

__________

13.10.2023 | PIĄTEK

WYKŁADY

10:00 - dr Paulina Sztabińska-Kałowska, Twórczość Jana Chwałczyka w kontekście sztuki konceptualnej w Polsce

10:30 - dr Adam Włodarczyk, Architektura światła – dziedzictwo Jana Chwałczyka a współczesne szkło

11:00 - dr Paulina Tendera, O relacji między metafizyką a sztuką światła

11: 30 - Joanna Mierzejewska, 1965 – 2013 – realizacje przestrzenne Jana Chwałczyka w Elblągu

DYSKUSJA

17:00 Chwałczyk. Porządki i chaosy,

Kamila Bondar, Ewa Ludwińska-Chwałczyk, Jacek Stapowicz, Jacek Łozowski

__________

Wanda Gołkowska – urodziła się w Rzeszowie w 1925 roku, zmarła w 2013 roku we Wrocławiu, gdzie przez większość życia mieszkała i tworzyła. Malarka, rysowniczka, artystka konceptualna, autorka instalacji przestrzennych, ceniona jako pedagog i profesor.

Była jedną z pierwszych studentek PWSSP (dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Równolegle studiowała także filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Współtworzyła grupę Poszukiwania Formy i Koloru oraz Grupę Wrocławską. Była inicjatorką wydarzeń artystycznych. Po ukończeniu studiów zaczęła odchodzić od tradycyjnego malarstwa ku formom przestrzennym i sztuce pojęciowej, z malarstwa i rysunku nie zrezygnowała jednak całkowicie. W swojej twórczości posługiwała się językiem geometrii, a także literami i słowem – wkraczając w obszar poezji konkretnej. Zrealizowała blisko 40 wystaw indywidualnych i ponad 300 zbiorowych.

 

Jan Chwałczyk – urodził się w Krośnie w 1924 roku, zmarł w 2018 roku, we Wrocławiu. W latach 1946-1951 studiował w PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu. Przez ponad 70 lat pracy artystycznej zajmował się rysunkiem, malarstwem, fotografią, tworzył instalacje przestrzenne, uczestniczył aktywnie w ruchu mail artu. Był organizatorem życia artystycznego w kraju i za granicą, inicjatorem oraz autorem licznych wystaw i publikacji, ale też niezwykle nowatorskim teoretykiem sztuki przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Współtworzył grupę Poszukiwania Formy i Koloru oraz Grupę Wrocławską, przyczynił się także do powstania wrocławskiej galerii „Pod Moną Lizą”.

Twórczość Jana Chwałczyka silnie wiąże się z badaniem istoty światła i cienia, ich relacji w stosunku materii i formy, a także niezwykle nowatorskim i oryginalnym rozumieniem pojęcia sztuki jako informacji kreatywnej.

__________

Wydarzenie jest bezpłatne, chęć uczestnictwa w poszczególnych wykładach prosimy zgłaszać mailowo: mww.zapisy@gmail.com lub telefonicznie: 71 356 42 67.

Więcej o wystawie Jan Chwałczyk. Światło - cień - informacja.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sympozjum Chwałczyk/ Gołkowska

Wanda Gołkowska, "Kolekcja - katalog (błękitów)", 1976.

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.