Anna Grajper i Sebastian Dobiesz to architekci z Wrocławia, prowadzący od 2011 roku think-tank LAX (Laboratory for Architectural Experiments), działający na styku architektury, urbanistyki, nowych technologii i psychologii. Ich ostatnim sukcesem jest zwycięstwo w międzynarodowym konkursie International Playable City Award z projektem pt. „Urbanimals”. Obecnie zaś prowadzą badania doktorskie na Bartlett, University College of London [UK].

Ich wykład poświęcony będzie nowym technologiom w środowisku życia człowieka, które kształtują tkankę urbanistyczną i architektoniczną tak, że użytkownik staje się kreatorem, zaś architekt i urbanista scenarzystą możliwości wydarzeń w przestrzeni. Swoim wystąpieniem postarają się wnieść głos do dyskusji o przyszłości miast i architektury. W tym celu słuchaczom zaprezentowane zostaną wyzwania i doświadczenia płynące z naukowego podejścia do kształtowania przestrzeni miejskiej i wykorzystania technologii interaktywnych budujących przestrzeń wielowarstwową o ukrytych afordancjach.

W wykładzie zaprezentowane zostaną przykłady projektów koncepcyjnych i realizacyjnych, poruszających tematykę Interaktywnego Środowiska, jak również doświadczenia z procesu projektowania oraz obserwacji przestrzeni miejskiej wypełnionej interaktywną tkanką. Swoje rozważania zaprezentują w dużej części na przykładzie projektu „Urbanimals” zrealizowanego wspólnie z Watershed Ltd. w 2015 roku w Bristolu [UK].