„NAJLEPSZE WYSTAWY, KTÓRE NIE MIAŁY MIEJSCA”

Wystawa, Archiwalna
Od 04.10.2012 do 05.11.2012
Kuratorka Beata Wilczek

Muzea i galerie stanowią medium, poprzez które sztuka jest popularyzowana. Osobami, decydującymi o tym, co będzie w nich pokazane są kuratorzy (z łac. cura – troska, piecza). Ich praca polega zazwyczaj na gromadzeniu i aranżowaniu dzieł sztuki. Kuratorowanie jest oparte zarówno na wiedzy, jak i na intuicji, czy też guście. Takie podejście reprezentowały już w XV wieku gabinety osobliwości, wunderkammery, które eksponowały dzieła sztuki, nietypowe, egzotyczne przedmioty i stały się podwaliną dla kultury muzeów. Obecnie pytanie “Co zobaczymy na ścianach?” ulega transformacji, co powodowane jest m.in. pojawieniem się nowych kanałów dystrybucji informacji i form komunikacji. Także sztywno pojmowane role ulegają zmianom. Istotnym wydaje się zwrócenie uwagi na płynność roli artystów i kuratorów, którzy w odpowiedzi na nowe style pracy, tymczasowe i często niezależne działania, poszerzają pole swojej działalności.

„Najlepsze wystawy, które nie miały miejsca” to zbiór kuratorskich i artystycznych fantazji. W ramach muzealnej ekspozycji zaproszeni goście zaprezentują szkice wystaw (Mark Leckey, Kinga Kiełczyńska). Zmierzą się także z obustronną porażką, która jest elementarną częścią każdego przedsięwzięcia artystycznego, przyjmującego formułę otwartego naboru, zarówno po stronie nie wybranego artysty, jak i kuratora ignoranta (Survival, Anna Kołodziejczyk i Michał Bieniek). Kolektyw artystyczny New Roman, który prowadzi galerię pod tą samą nazwą, stworzy album o inspiracjach i produktach ubocznych procesu twórczego. Nowe prace zaprezentują Paweł Kowzan i internetowa galeria Billy, prowadzona przez Pawła Sysiaka i Tymka Borowskiego, a udział wezmą również kuratorzy Wojciech Kozłowski i Daniel Muzyczuk. Wszyscy odwiedzający będą mogli sami skonstruować ekspozycję dzięki interaktywnej pracy Anthonego Antonellisa.

Wystawa będzie swoistym zbiorem pomysłów i dlatego jej osią będzie specjalnie przygotowana przez prof. Czesława Nosala, psychologa społecznego, wizualizacja struktury pomysłu.

„NAJLEPSZE WYSTAWY, KTÓRE NIE MIAŁY MIEJSCA”

New Roman, Mikołaj Moskal

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.