W czwartek 1 września o godzinie 18:00 w przestrzeni wystawy Zygmunt Rytka. Szkoła Patrzenia odbędzie się subiektywne oprowadzanie, które poprowadzi Marek Grygiel.

Zygmunt Rytka (1947–2018) od czasu swojego artystycznego debiutu w 1974 roku wystawą Przedziały czasowe w Galerii Remont w Warszawie nieprzerwanie poddawał artystycznemu badaniu otaczającą go rzeczywistość. Narzędziem tego badania były przede wszystkim aparat fotograficzny oraz kamera filmowa i kamera wideo. Postawa Rytki opierała się o nieustanny dialog z rzeczywistością. Twórcza droga Rytki to pięć dekad artystycznej działalności, podczas której tworzył nie tylko liczne projekty, ale budował również twórcze relacje ze środowiskiem sztuk. O tych i innych aspektach pracy artysty opowie Marek Grygiel.

Marek Grygiel -Ukończył Historię Sztuki Na UJ w Krakowie. W latach 1979-2006 pracował w Małej Galerii przy pl. Zamkowym w Warszawie (od 1983 jako kierownik artystyczny), od 1990  do 2015 roku był kuratorem programu fotografii i kuratorem kolekcji w Centrum Sztuki Współczesnej  – Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 1995 do 2017 roku pracował jako fotoedytor  w Gazecie Wyborczej w Warszawie. Od 1992 założyciel i redaktor magazynu o fotografii i sztukach wizualnych FOTOTAPETA; od 1997 roku fototapeta.art.pl w internecie. W 2007 współzałożyciel wydawnictwa edition.fotoTAPETA. (Berlin – Warszawa). Od 2017 roku jest w Radzie programowej Międzynarodowego Festiwalu Interfoto w Białymstoku, brał udział jako juror w licznych konkursach w kraju i za granicą, był ekspertem w przeglądach portfolio w kraju i zagranicą m.in. FOTOFEST Houston, PhotoMonth Kraków, Mesac Fotografie Bratislava, Kaunas Photo Festival, Monat der Photographie in Berlin, Festuge Aarhus.

Jest członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików i członkiem korespondentem Deutsche Fotografische Akademie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia kuratorów i historyków fotografii ORACLE.

więcej o wystawie

Artykuł Marka Grygiela dotyczący wystawy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logotyp, na białym tle z lewej strony zarys godła Polski - orła w koronie. Po prawej stronie napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na biały tle czarne logotypy. Organizatorzy / Organisers: Muzeum Współczesne Wrocław, Fundacja Sztuk Wizualnych. Partnerzy / Partners: In Situ Fundacja Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki w Łodzi. Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, In Your Pocket. Wrocław Miasto Spotkań.