Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław jest drezdeńską rewizytą po kwietniowej prezentacji studentów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta w Galerii Oktogon w Dreźnie. Wystawa prac studentów z Wrocławia zainicjowała równocześnie projekt Pociąg do Sztuki.

Ten wielowymiarowy projekt, którego inicjatorem i organizatorem jest Goerlitzer Kulturservicegesellschaft, a partnerami Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta z Wrocławia i Akademia Sztuk Wizualnych w Dreźnie jest skoncentrowany na działaniach artystycznych w pociągach relacji Wrocław – Drezno i prezentuje szeroką panoramę różnorodnych postaw artystycznych Drezna i Wrocławia.

W kwietniu 2016 roku 40 polskich studentów ASP we Wrocławiu wzięło udział w wystawie „Do Drezna, do Drezna” w Galerii Oktogon w Dreźnie, teraz 20 absolwentów Akademii Sztuk Wizualnych w Dreźnie odwiedzi z wystawą tegoroczną Stolicę Kultury. W ten sposób po raz pierwszy zostanie we Wrocławiu zaprezentowana Młoda Sztuka z Drezna.

Zainspirowani położonym w centrum miasta schronem przy pl. Strzegomskim, w którym znajduje się siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław, a także wspólną historią, młodzi artyści z Drezna zaprezentują wystawę artystycznych przestrzeni: centralnych i powierzchniowych, intymnych światów i pozaziemskich perspektyw, miejskich przestrzeni, obszarów aktywności i przestrzeni organicznych. Artyści poruszą problem zawłaszczania przestrzeni, zniszczenia i przeorganizowania w kontekście dyskusji o architektonicznych strukturach obszarów urbanistycznych, podejmą także refleksję dotyczącą nastrojów w obliczu współczesności.

Pokaz obejmuje różnorodne kreacje artystyczne: malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz wideo, instalację i performance, jak również realizacje dedykowane specjalnie do przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław.

Susanne Greinke