jest / nie ma. Wystawa prac z kolekcji DTZSP
–
Wystawa, Archiwalna
Wernisaż: 27.11.15 (piątek), godz. 18.00, wstęp bezpłatny
Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Muzeum Współczesne Wrocław zapraszają na otwarcie wystawy „jest / nie ma” 27 listopada 2015 (piątek) o godz. 18:00 w siedzibie Muzeum Współczesnego Wrocław przy pl. Strzegomskim 2a.
Wystawa „jest / nie ma” składa się z prac zrealizowanych w różnym czasie — począwszy od prac Anny Kutery z roku 1978, aż po prace Wojciecha Pukocza i Toma Swobody, które powstały w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat. Zebrane dzieła charakteryzuje zróżnicowanie formalne, odmienność strategii zawłaszczania przestrzeni i uwagi widza, a także racja zaistnienia. Eksponując je we wnętrzach Muzeum Współczesnego Wrocław, proponujemy namysł nad prowadzonymi w różnym tempie, indywidualnymi narracjami, nad pytaniami na temat (nie)przewidywalności i własnego życia inicjowanych procesów oraz skonfrontowanie się z próbami uchwycenia, przyłapania na gorącym uczynku obecności lub nieobecności, opisanej w tradycji judeochrześcijańskiej, siły sprawczej świata.
Akcentując wielogłos tej kolekcji, akcentujemy jej zwrócenie ku sobie. Pytamy o istotę kolekcjonowania, kupowania sztuki, o przebieg procesów, które uruchamia decyzja o zakupie i włączeniu do kolekcji określonej grupy prac. Zafunkcjonowanie w tym samym miejscu i czasie wybranych dzieł to rezultat pracy gremiów i komisji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Ten wyraźnie oczywisty, jak najbardziej niezbędny, cicho szumiący w tle mechanizm włączania, pozyskiwania kolejnych elementów zbioru, stał się dla kuratorów wystawy interesującym przyczynkiem do nakreślonego delikatną kreską studium na temat idei muzeum, mechanizmu organizującego nasze wyobrażenia o tym, czym jest sztuka.
Kuratorzy wystawy:
Przemek Pintal, Michał Grzegorzek
Współpraca:
Iwona Kałuża
Scenografia wystawy:
Hubert Kielan
Artyści:
Wojtek Doroszuk, Anna Kutera, Katarzyna Kmita, Leszek Knaflewski, Wojciech Pukocz, Janek Simon, Paweł Sokołowski, Tom Swoboda, Urszula Wilk
Dodano:16.11.15
Udostępnij: Facebook, Twitter