Wystawa Jiříego Kovandy: „Jeszcze tu nie byłem” jest pierwszą w pełni retrospektywną ekspozycją artysty
i pierwszą tak dużą prezentacją jego sztuki w Polsce.

Kovanda to obecnie najbardziej znany i ceniony artysta z Republiki Czeskiej, będący zarazem legendą kultury wizualnej Europy Środkowej i Wschodniej. Tak się złożyło, że zarówno pierwsza indywidualna wystawa artysty za granicą, jak i jego pierwsza wystawa retrospektywna odbywa się w Polsce, gdzie artysta ma wielu przyjaciół i admiratorów swojej sztuki.

Jiří Kovanda (ur. 1953 r. w Pradze) prezentował swoją twórczość na najważniejszych wystawach międzynarodowych, jak Documenta w Kassel (2007) czy Biennale w Sao Paulo (2012).

Sztuka Kovandy, na którą składają się głównie performanse, konceptualne instalacje i interwencje,
ale też malarstwo (tworzone głównie w latach 80.
i 90.), spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem
na scenie międzynarodowej.

Wystawa w sposób analityczny ukazuje twórczość Kovandy począwszy od lat 70. to jest od czasów jego pierwszej, indywidualnej wystawy, mającej miejsce w Polsce, w warszawskiej galerii Mospan w 1976 roku, aż do chwili obecnej.

Tytuł wystawy „Jeszcze tu nie byłem”, zaproponowany przez artystę, oddaje subtelne poczucie humoru i łagodnego absurdu, który cechuje jego minimalistyczne prace i działania. Ponad 100 obiektów, dokumentacji i obrazów wypożyczonych
na wystawę pochodzi ze zbiorów muzealnych, galerii oraz kolekcji prywatnych we Francji, Czechach, Austrii i Polsce.

Wystawie będzie towarzyszył katalog w języku polskim, czeskim i angielskim, stanowiący dokumentację ekspozycji, a także działań zrealizowanych w MWW z tekstami Pavliny Morganovej (historyczki sztuki, krytyczki
i wykładowcy na Uniwersytecie Karola w Pradze), Waltera Seidla (dyrektora kolekcji sztuki współczesnej Erste Banku w Wiedniu) oraz kuratora wystawy – Adama K. Dominika.