Magazyn LUXUS

Wystawa, Archiwalna
Od 10.05.2013 do 02.09.2013
Kuratorzy Anna Mituś & Piotr Stasiowski

Żyli szybko, kochali mocno i... dobrze się miewają. LUXUS to legendarna grupa artystyczna z Wrocławia, której działalność rozpoczęła się w latach 80. na fali fermentu stanu wojennego. Jeszcze na studiach w PWSSP w kpiarski, przewrotny sposób kontestowała szarą rzeczywistość schyłku PRLu. Jej członkowie nie chcieli walczyć o wolność, tylko z niej korzystać, dlatego założyli swoje własne pismo, które wydawali w systemie składkowym. Na zadrukowanym papierze komputerowym, wynoszonym nielegalnie z Zeto przez jednego z przyjaciół, każdy kto chciał odbijał szablony, linoryty, albo po prostu bazgrolił pisakiem. Znakami rozpoznawczymi grupy były również obrazy porażające profuzją barw, utrzymane w halucynacyjnym klimacie oraz instalacje z kartonów i przedmiotów codziennego użytku, będące często scenografiami koncertów muzyki punk i reggae.

Każdy występ LUXUSu był rodzajem specjalnego show, który ściągał rzesze młodych, zbuntowanych ludzi. W latach 90., gdy polski rynek zalał potop tandetnych towarów masowej produkcji, grupa LUXUS jako pierwsza zaczęła dostrzegać niebezpieczeństwa turbo-kapitalizmu i swymi akcjami dowcipnie komentowała urzeczywistniające się marzenia powszechnego dobrobytu wynikającego z wolnorynkowej gospodarki. Po latach, w przekształconym na magazyn schronie przy placu Strzegomskim, będącym tymczasową siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław, grupa LUXUS składa to wszystko, co chciałaby uchronić przed degrengoladą związaną z powszechnym kryzysem, zarówno tym materialnym, jak i duchowym: swoje prace, te starsze jak i całkiem nowe, archiwa i pamiątki, drogocenne precjoza, ale również wartość wolności, która od zawsze leżała u podstaw wszelkich ich działań.

W trakcie wernisażu wystąpi także Krzysztof "Kaman" Kłosowicz, lider legendarnej grupy reggae MIKI MOUSOLEUM, która regularnie uczestniczyła w występach LUXUS-u.

Potem zagra też grupa NITOPERU w składzie: Piotr Jankowski
Michał Hycki
Julia Ciechowicz
Aleksy Kubiak
Dariusz Mandżuk
Łukasz Makos
 

Magazyn LUXUS

Pierwszy zin grupy LUXUS, 1982

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.