Henkel Art.Award. to międzynarodowy konkurs artystyczny organizowany od 2002 roku przez firmę Henkel, kierowany do twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. Partnerami projektu są fundacja KulturKontakt Austria oraz wiedeńskie Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (Muzeum Sztuki Współczesnej – MUMOK).

Do konkursu artyści w wieku 18-40 lat przesyłają prace z dziedziny malarstwa, rysunku, fotografii, wideo oraz instalacji.

Na międzynarodowego zwycięzcę, wybieranego w kilkuetapowym procesie selekcji zgłoszeń, czekają atrakcyjne nagrody: czek w wysokości 7 tysięcy Euro, wystawa indywidualna we wnętrzach muzeum MUMOK oraz w kraju ojczystym.

Inicjatywa firmy Henkel skutecznie wspomaga międzynarodową promocję młodych artystów. Wielu laureatów lub finalistów Henkel Art.Award. zdobyło międzynarodowe uznanie dla swojej twórczości, otrzymując propozycję wystawienia prac  podczas międzynarodowych wystaw. Należą do nich Dan Perjovschi (wygrana w 2002 r.) oraz Miha Strukelj i Mladen Miljanovic (zwycięzcy z lat 2008 i 2009).

W zeszłym roku, po raz pierwszy w historii konkursu zwycięzcą został Polak – Maks Cieślak, artysta z Tomaszowa Lubelskiego, który zachwycił jury swoimi pracami wideo.