Wystawa towarzysząca konferencji „Col tempo / Z biegiem czasu” podsumowującej cykl „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” realizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w okresie listopad 2021 – kwiecień 2022. Więcej informacji: grotowski-institute.pl.


Szpary to są miejsca, które kryją coś niewidocznego. Osłaniają przed wglądem, a zarazem prowokują nas do zgłębiania ukrytego wnętrza rzeczywistości – napisała Jolanta Brach-Czaina w Szczelinach istnienia. Małgorzata Wachowicz poprzez swoje fotografie – świetliste przesmyki kliszy – usiłuje zajrzeć na drugą stronę, aby dojrzeć podszewkę świata…

W takiej wizualnej podróży nie ma nic pewnego, z każdym zdjęciem pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Próbujemy szukać logicznych powiązań wpatrzeni w pustkę przestrzeni, a jedyne co otrzymujemy w zamian to niemal filmowe poczucie utraty orientacji w ciemnym lesie lub gęstej mgle, zagubionej autostradzie…

Na wystawie „Prześwity i puste miejsca” wszelkie tropy są niepewne, to urwane myśli, niedopowiedziane kadry, fotografka stąpa po niepewnym gruncie, opierając się na prze-czuciach. Wciska spust migawki, notując kolejne naskórkowe obrazki, próbując rozwiązać zagadkę słynnej myśli Heideggera: Stanie w prześwicie bycia zwę „ek-sistencją” człowieka.

Krzysztof Szlapa
Katowice, 9.02.2022


Gdybym miała odpowiedzieć dlaczego biorę do ręki aparat i dlaczego robię nim zdjęcia, to powiedziałabym, że nie wiem. „Prześwity i puste miejsca” są o stanie niewiedzenia i zgody na taką czyżby niedorzeczność. Nawet teraz kiedy piszę, nie wiem co jeszcze zobaczę i co wejdzie do cyklu, ta praca jest w ciągłym ruchu. Wiem tylko tyle, że mam w sobie pytania, które muszę zobaczyć w czymś co nazwałabym ramą.

Węgierski fotoreporter Robert Capa mówił, że „jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, to znaczy, że nie jesteś wystarczająco blisko”.

Interesuje mnie to, co to znaczy być blisko i jak to jest być daleko, albo w ogóle nie być, albo być w dystansie. Myślę o tym, że pomiędzy blisko i daleko jest miejsce, aby mogła wyrazić się potencjalność. Lubię pęknięcia i rozdarcia, lubię niedopowiedzenia. Fotografia i poezja pozwalają mi na konfrontację ze sobą, z innym, ze światem.

Małgorzata Wachowicz


Małgorzata Wachowicz: uczestniczka warsztatów fotograficznych.org w Katowicach w latach 2018–2019 oraz dwóch edycji warsztatów fotografii artystycznej pod patronatem Uniwersytetu Otwartego w Uniwersytecie Śląskim prowadzonych przez Krzysztofa Szlapę w 2020 roku. Pokazy i prezentacje: 2019 r. FotoArtFestival w Bielsku Białej. Praca „Bez tytułu” w ramach FotoOpen. 2020 r. Galeria „Pusta” w Jaworznie. Wystawa zbiorowa pt. „Tak widzę” 2020 r. Prezentacja cyklu fotograficznego „Odyseja 2020” do albumu elektronicznego w ramach II edycji warsztatów fotografii artystycznej. 2021 r. Lanckorona, wystawa zbiorowa pt. „Szepty. 2021 r. FotoArtFestival w Bielsku Białej. Praca „Fotocover” w ramach FotoOpen.


Rozrusznik online do wystawy Małgorzaty Wachowicz Prześwity i puste miejsca. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika, kolaż na białym tle. Od góry zwisa gałązka z dużymi zielonymi listkami. W prawym dolny rogu stoją tyłem dwie dziewczynki. Wokół półprzezroczyste koła w różnych kolorach - żółtym, różowym, niebieskim, granatowym.

Gdzie można znaleźć prześwity? Czym są? Jakie mogą mieć kształty? Odkryj ich piękno poprzez obserwacje oraz autorskie, twórcze realizacje!