MŁODZI ARTYŚCI – POLICZALNE, MIERZALNE W PRACOWNI POZNANIA WIZUALNEGO

wystawa czasowa
Od 23.03.2023 do 24.04.2023
Kurator Marta Nokielska

Dane nam prawa do pojmowania rzeczywistości, funkcjonujące w podświadomości, zazwyczaj nie skłaniają do refleksji. To, co widzimy i słyszymy, bierzemy jako coś pewnego. To, czego dotykamy, odczuwamy w tożsamej lub niemalże identycznej formie. Wartymi przemyślenia są zatem zjawiska niedające się zauważyć na pierwszy rzut oka.

Niezwykle bogaty obszar nauk ścisłych pozwala na uchwycenie omylności zmysłów, prowokując jednocześnie wniknięcie w strukturę bądź wewnętrzną budowę materiałów, które znajdujemy w naszym otoczeniu. Przykładowo, dzięki fizyce możemy udzielać odpowiedzi, czy istniejące w przestrzeni (aczkolwiek niewidoczne dla oka) elementy mają cechy materialne, zasięgając wiedzy o ich namacalności. Matematyka pozwala zaś odnaleźć punkty odniesienia w pojmowalnej, określonej dla nas skali.

Istotne w kontekście owych rozważań stają się nowoczesne sprzęty i rozwiązania programistyczne, które powodują coraz szybszy rozwój i znacznie wyższe zaawansowanie wynalazków technicznych. Czasem jednak to właśnie najprostsze mechanizmy są w stanie zdefiniować wiele niewiadomych naszej percepcji czy ograniczoności.

Niezaprzeczalnie sztuka silnie nacechowana ideami humanistyki badającej między innymi człowieka i emocje, wyłamując się poza paradygmat badań nad doczesnością, kieruje w niektórych przypadkach twórców w stronę rozważań nad światem nauk ścisłych. Jednak istotne jest, czy badania te są tak odległe od naszej codzienności.

Bogactwo dokonań naukowych matematyków oraz badaczy pokrewnych im dziedzin inspiruje artystów. Nauki ścisłe prowokują dociekliwość i zachęcają do interpretowania rzeczywistości, którą artysta może kreatywnie przekształcać lub zwyczajnie wizualizować. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na dzieła najmłodszych twórców środowiska wrocławskiego. Wystawa Młodzi artyści – policzalne, mierzalne w Pracowni Poznania Wizualnego jako przegląd spojrzeń młodych twórców na nauki matematyczno-programistyczne poświadcza trwałość wciąż odradzającego się wśród artystów zainteresowania naukami ścisłymi. Wskazuje też potrzebę aktualizacji wiedzy na temat prowadzonych obecnie w jej obszarze badań oraz ich wyników.

 

_________

Rozrusznik online do wystawy: kliknij tu, aby pobrać.

MŁODZI ARTYŚCI – POLICZALNE, MIERZALNE W PRACOWNI POZNANIA WIZUALNEGO

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.