Wystawa „Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa” przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu ukazuje kierunki, ruchy i zjawiska artystyczne, prezentujące powojenną chorwacką neoawangardę w linii nurtu neokonstuktywistycznego, która była obecna w Zagrzebiu od lat 50. XX wieku, a szczyt jej rozwoju przypadał na lata 1961 – 1973, gdy miały miejsce międzynarodowe wystawy ruchu Nove Tendencije (Nowe Tendencje). Umożliwiły one komunikację pomiędzy twórcami, krytykami i grupami artystycznymi, takimi jak Groupe de Recherche d’Art Visuel (GRAV), Equipo 57 z Hiszpanii, Gruppo N, Gruppo T, MID, Gruppo 63, Operativo R i Azimuth z Włoch, Zero z Niemiec czy Anonima Group ze Stanów Zjednoczonych. Na wystawie prezentowane są zatem prace zarówno chorwackich artystów (Boris Bućan, Tomislav Gotovac, Sanja Iveković, Aleksandar Srnec, Josip Stošić), jak i twórców z innych krajów byłego bloku wschodniego, ale również z zachodniej Europy (Alberto Biasi, Jesus Raphael Soto, François Morellet, André Cadere, Annette Messager, Victor Vasarely), powstałe w różnych technikach: obrazy, grafiki, obiekty, instalacje, fotografie, dokumentacja fotograficzna i audiowizualna.

Obok artystów, których twórczość sytuuje się w obszarze poszukiwań związanych z ruchem Nowych Tendencji, ekspozycja ukazuje twórców, których działania artystyczne mieściły się w nurcie New Art Practice (m.in. Grupa Sześciu Autorów) – który narodził się w późnych latach 60. i rozwijał w latach 70. Ekspozycja prezentuje także prace artystów współczesnych, którzy są kontynuatorami tych poetyk, czy też skupiają się na poszukiwaniach wizualnych (Ivana Franke), interaktywnych, komputerowo generowanych instalacjach i sztuce mediów, a także poszerzeniu pojęcia sztuki przy zastosowaniu współczesnych technologii i nauki: Davida Maljkovića, Davora Sanvincentiego, Grupy Fokus (Iva Kovač / Elvis Krstulović).

Na wystawie prezentowane są prace z kolekcji MSU oraz materiały dokumentalne i archiwalne z kolekcji Departamentu Dokumentacji i Biblioteki MSU skupione wokół dwóch ważnych inicjatyw wydawniczych muzeum – magazynów: „BIT International” i „SPOT” (czasopismo fotograficzne). Oba magazyny były tworzone przez kuratorów muzeum przy współudziale znaczących artystów i teoretyków, dzięki czemu stanowią ślad życia intelektualnego w Zagrzebiu lat 60. i 70. Artystyczne strony i eseje z tych magazynów ukazują kontekst awangardowego programu wystawienniczego muzeum. Prezentowani na wystawie artyści mieli bezpośredni udział w ukształtowaniu się chorwackiej sceny artystycznej i metodologii w tym okresie.

Artyści:
Marina Abramović, Marc Adrian, Vincenzo Agnetti, Marina Apollonio, Mihajlo Arsovski, Alberto Biasi, Christian Boltanski, Vladimir Bonačić, Marija Braut, Boris Bućan, Gerald D. Byerley, André Cadere, Roman Cieslewicz, Gianni Colombo, Computer Centre „Boris Kidrič” Institute, Vinča, Charles Csuri, Boris Cvjetanović, Petar Dabac, Dadamaino, Vlasta Delimar, Braco Dimitrijević, Juraj Dobrović, Michel Fadat, Alain Fleischer, Fokus grupa (Iva Kovač & Elvis Krstulović), Alan Mark France, Ivana Franke, Ivan Ladislav Galeta, Mladen Galić, David R. Garrison, Gorgona, Tomislav Gotovac, Klaus Groh, Group of Six Artists, Vladimir Gudac, Dieter Hacker, Laeon D. Harmon, David Det Hompson, Miljenko Horvat, Pierre Hubert, Sanja Iveković, Vladmir Jakolić, Željko Jerman, Zbynek Jetleb, Jagoda Kaloper, Rudolf Kämmer, Laszlo Kerekeš, Kenneth C. Knowlton, Hans Köhler, Ivan Kožarić, Vladimir Kristl, Edoardo Landi, Auro Lecci, Sol LeWitt, John Liggins, Robert Mallary, David Maljković, Jonier Marin, Jean Claude Marquette, Dalibor Martinis, Manfredo Massironi, David Mayor, Annette Messager, Enes Midžić, Tomislav Mikulić, Petar Milojević, Mladi beogradski umetnici, Jane Moon, François Morellet, Bruno Munari, Frieder Nake, Georg Nees, Thomas Niggel, Michael A. Noll, Marijan Susovski, Jacques Palumbo, Sergej Pavlin, Vladimir Petek, Goran Petercol, Friederike Pezold, Ivan Picelj, Sandor Pinczehelyi, RZU Podroom, Ivan Posavec, Bogdanka Poznanović, Ludwig Rase & Georg Nees, Carlheinz Richter, Vjenceslav Richter, Sylvia Roubaud, Davor Sanvincenti, Zabunyan Sarkis, Paolo Scheggi, Manfred Robert Schroeder, Jesus Raphael Soto, Aleksandar Srnec, Mladen Stilinović, Josip Stošić, Ljerka Šibenik, Davor Tomičić, Goran Trbuljak, Gergely Urkom, Jiří Valoch, Victor Vasarely, Milisav Mio Vesović, Edward Zajec, Anton Zottl, Vilko Žiljak