Pablo Ramírez González „Plantifictions"

wystawa czasowa
Od 21.09.2023 do 31.12.2023
Kuratorka Daniela Tagowska

Plantifictions jest spekulatywną fabulacją tworzoną na styku antycznych, mezoamerykańskich materializmów i współczesności nawiedzanej przez kolonialną przeszłość roślin z Globalnego Południa. To praktyka tworzenia światów opartych na rozszerzonym ujęciu pokrewieństwa (kinship) i uwzględnieniu w nich również podmiotów nieludzkich.

Pablo Ramírez González zestawia antyczne techniki ceramiczne ze współczesną biotechnologią i włącza je w witalny splot materii. Odwołując się do historii niewolnictwa, zawłaszczania ziemi, monokultur, klonowania i modyfikacji genetycznych roślin, artysta sięga po niezwykłe materiały, także te przewodzące prąd, i korzysta z bio-danych transformujących audiowizualne środowiska swoich instalacji. Odbiorca ma możliwość doświadczania w przestrzeni wystawy odmiennego współbycia z naturą w ramach struktury, w której mit i nauka funkcjonują w tych samych ramach poznawczych.

Wystawa proponuje miejsce do namysłu nad możliwymi scenariuszami dekolonialnych przyszłości opartych na niehierarchicznych relacjach międzygatunkowych oraz komunikacji pomiędzy człowiekiem i podmiotami więcej-niż-ludzkimi (more-than-human). To przestrzeń, w której rośliny, obiekty, artefakty ceramiczne oraz technologia budują post-naturalne uwikłania na rzecz alternatywnych sposobów narracji o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

__________

Pablo Ramírez González (Meksyk, 1990) – artysta interdyscyplinarny, naukowiec. Doktorant w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. W swojej działalności artystycznej skupia się na tworzeniu antyświatów, w których nauka i mitologia przeplatają się, aby przekazać oparte na domyśle fikcyjne obrazy przekraczające granice współczesnej kolonialności, czego efektem są interwencje, dioramy, projekty oparte na współpracy, a także środowiska immersyjne. Transdyscyplinarna sztuka Gonzáleza odnosi się do afro- i rdzennego futuryzmu oraz spojrzenia na technologię, materialność i ponadludzką sprawczość. Jego metodologie badawcze są zakorzenione w dekolonialnej praktyce „tworzenia światów”, w której fikcja jest środkiem do budowania wielogatunkowych historii w kontrze do reżimu nekropolityki.

Jest współzałożycielem kolektywu Los Salvajes i projektu Alquimia Social oraz laureatem programu rezydencji artystycznych AirWro „Zaległy urlop” (2021) i Sympozjum Sztuki Współczesnej PAC w Meksyku (2021). Otrzymał również stypendium Narodowej Rady Nauki i Technologii CoNACYT w Meksyku (2017-2021). Prezentował prace w ramach rezydencji artystycznych (Acasa da Hundorf), na wystawach indywidualnych (m.in. Forma Otwarta, Oleśnica; La Cave, Kluż; Galeria Domie, Poznań; Project Room, Walencja; El Amate, Cuernavaca, MX; Muzeum Miejskie, Cuernavaca, MX) i zbiorowych (Triennale w Orońsku; Przegląd Sztuki Survival, Wrocław; Galeria Geppart, Wrocław; IntraMurs, Walencja; Palmera Ardiendo, Cuernavaca, MX).

logotypy patronów: radia wrocław, radia wrocław kultura, radia ram, tvp3 wrocław, formatu oraz ASP

Pablo Ramírez González „Plantifictions

il. Robert Weber

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.