Paweł Sokołowski. Barbórka

Wystawa, Archiwalna
Od 02.12.2016 do 06.02.2017
Kurator Bartek Lis

„Barbórka” to tradycyjne święto górnicze obchodzone co roku 4 grudnia w dniu Świętej Barbary – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. O tych dwóch rzeczach ludzie pracujący w kopalniach przy wydobyciu węgla – czarnego złota – pamiętają jak mało kto. Barbórka to moment chwały, dzień, w którym mężczyźni i kobiety zatrudnieni w przemyśle wydobywczym z dumą, podniesionym czołem i wypiętą piersią maszerują ulicami górniczych miast. Wałbrzych przez dekady był jednym z takich miejsc, gdzie ciężka praca oznaczała pracę pod ziemią. Paweł Sokołowski – artysta sam pochodzący z rodziny o górniczych korzeniach – podjął się zadania uchwycenia ostatnich chwil, gdy industrialny krajobraz może być w takiej formie tłem dla portretów niezwykłych ludzi. Przedstawieni mężczyźni stoją wyprostowani, twardo wrośnięci w ziemię, a ich twarze poryte są zmarszczkami, jak gęsto zapisana książka. Nie dostrzeżemy jednak grymasu rozczarowania, skargi, żalu, że czas jest już inny. Widać przede wszystkim dumę z górniczego dziedzictwa. W galowych strojach czekają pewnie na uformowanie się „barbórkowego” pochodu…

Paweł Sokołowski: artysta wizualny, zajmuje się fotografią dokumentalną, kreacyjną oraz portretową. Tworzy w technikach klasycznych i dawnych, ostatnio pracuje głównie XIX-wieczną metodą ambrotypii. W 2008 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2006–2012 mieszkał w Wałbrzychu. Tam kontynuował prace nad projektem „Ludzie Czarnego Złota”, opisującym zmiany społeczno-kulturowe po likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Jest współtwórcą kolektywu artystycznego StreetCollodionArt, działającego od 2012 roku; który zajmuje się obrazowaniem i popularyzacją drugiej techniki fotograficznej – ambrotypii. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.  

Paweł Sokołowski. Barbórka

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.