Wystawa „outside in inside out” dokumentująca działania pierwszej edycji Silesia Art Biennale ilustruje etapy prac, procesy badawcze oraz finał wszystkich realizacji i zdarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 2012 roku, w trakcie prawie dwutygodniowych działań w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha. Na wystawie zaprezentujemy dokumentację zdjęciową / reportaż oraz elementy wybranych dzieł: instalacje dźwiękowe, filmy, obiekty.

Magdalena Ujma rozpoczyna swój esej do katalogu Biennale opisując kontekst samego regionu i jego przestrzeni, dla której dedykowane były działania i prace twórców:

„Wyobraźcie sobie krainę, którą nazywają laboratorium żywiołów, goszczącą w swoich dziejach Czechów, Niemców, Polaków i Ślązaków. Krainę, której górską część jej znawca, Henryk Waniek, uważa za królestwo Hermesa, a ten – jak wiadomo – jest patronem nauk tajemnych. Krainę obfitującą w dary: zadziwiającą bogactwem i nagłymi zakrętami historii, bujną naturą, sięgającą głęboko w przeszłość tradycją nieortodoksyjnych duchowości. Ziemię oferującą skarby: złoża metali i kamieni szlachetnych. Ziemię, która wprost idealnie nadaje się, by właśnie na niej poszukiwać kamienia filozoficznego. Spękane skały i wygasłe wulkany, doliny i lasy, a do tego miasta i miasteczka na szczytach wzgórz. Domy uczepione skał i zamki górujące nad równinami…”

Na ten tak bogaty i złożony kulturowo i historycznie teren zaprosiliśmy szesnastu artystów. Wszyscy oni zmierzyli się z trudnym zadaniem i podjęli dialog z historią, kontekstem społecznym, czy też zastanymi elementami krajobrazu miast, w których pracowali. Dzieła, które powstały w przestrzeniach publicznych w większości przypadków dotyczą konkretnych zdarzeń i postaci: Anka Leśniak podejmuje trudny dla Jeleniej Góry wątek Hanny Reitsch, Grzegorz Klaman historię stacjonowania wojsk radzieckich w Legnicy, Robert Kuśmirowski wpisuje się w zastane w Bystrzycy Kłodzkiej unikatowe Muzeum Filumenistyczne… Wiele z prac powstało przy udziale i na bazie opowieści mieszkańców tego regionu.

Działaniom artystów towarzyszyli zaproszeni przez nas krytycy: Magdalena Ujma, Alicja Jodko, Grzegorz Borkowski, Wojciech Ciesielski, którzy przygotowali i prezentowali w  czterech miastach autorskie wystąpienia ale też i czujnie obserwowali zdarzenia, proces powstawania dzieł, reakcje społeczności. Eseje, teksty krytyczne i opowieści o tej wędrówce znajdą się w albumie Silesia Art Biennale, który dostępny będzie w dniu wernisażu wystawy, 9 listopada 2012 roku.

Organizator Silesia Art Biennale oraz wystawy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Współorganizator wystawy: Muzeum Współczesne Wrocław
Koordynator programu Silesia Art Biennale oraz wystawy: Agnieszka Chodysz
Dyrektor Silesia Art Biennale: Piotr Borkowski
Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek
Przewodniczący Rady Programowej Biennale: Andrzej Saj