WYSTAWA DLA CIEBIE: VIOLA TYCZ „ANOREXIS I”

wystawa czasowa, archiwalna
Od 21.12.2022 do 22.01.2023

Aktualna „Wystawa dla Ciebie” jest wystawą tworzoną przez miłośników sztuki dla wielbicieli sztuki współczesnej. Trzy kuratorki wraz z zespołem Muzeum Współczesnego we Wrocławiu uczestniczyły w organizacji wystawy. W pierwszym etapie zostało wyłonione dziewięć prac z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław oraz z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W drugim etapie głosowania, które odbyło się w mediach społecznościowym publiczność wybrała prace Violi Tycz „Anorexis I”.

Viola Tycz jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP we Wrocławiu (1995-200), stypendystką Fundacji Pilar Juncos'a i Joana Miro a także laureatką wielu prestiżowych konkursów w kraju i zagranicą. Ma ugruntowaną pozycję na rynku sztuki. Jest artystką multimedialną, a jej sztuka podejmuje tematy ważne społecznie o charakterze bieżącym jak i ponadczasowym.

Choć seria „Anorexis I” powstała w 2006 roku to nie straciła na aktualności. Traktuje nie tylko o wymaganiach współczesnego świata wobec kobiet, ale dotyka tematyki egzystencjalnej w ogóle. Porusza problematykę szeroko pojętego głodowania w czasach konsumpcyjnego stylu życia i rozwoju technologii. Zaprasza do własnych refleksji.

W Muzeum Współczesnym Wrocław można zobaczyć cztery dzieła z danej serii. W surowym wnętrzu muzeum zawisną dwumetrowe całopostaciowe przedstawienia wychudzonych kobiet naniesione metodą druku wklęsłego na cynkowaną blachę. Ekspozycji można będzie się przyglądać zasiadając wygodnie w fotelu. Jednak obserwacja będzie dwustronna: wchodząc na wystawę, spodziewaj się kilkudziesięciu oczów zwróconych na Ciebie…

Kuratorki:

Marzena Okuszko, coachini i trenerka umiejętności interpersonalnych, malarka, poetka, poławiaczka pięknych chwil. Absolwentka Filologii Słowiańskiej na UWr, Coachingu na SWPS, Szkoły Trenerów “Sieć Plus” PTP. Aktualnie studiuje Psychologię na UWr i uczy się w szkole terapii Gestalt.  Po wielu latach pracy w korporacji jako menadżerka postanowiła zająć się w życiu tym, co dla niej naprawdę ważne.

Barbara Krupa, emerytowana księgowa. Pasjonatka tańca, teatru oraz szeroko rozumianych sztuk performatywnych.

Rebeka Weintraub-Filek przyjezdna wiele lat temu wrocławianka, prawniczka, mama dwójki synów. Od dzieciństwa spędza weekendy w muzeum, zawsze jednak w roli widza – pierwszy raz ma okazję znaleźć się po drugiej stronie, współtworząc wystawę.

WYSTAWA DLA CIEBIE: VIOLA TYCZ „ANOREXIS I”

il. K. Pietrzyk

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.