Wystawa dla Ciebie: Wanda Gołkowska „Nadprodukcja dzieł sztuki"
Od 07.06.2023 do 03.09.2023
Wystaw dla Ciebie to przestrzeń, w której prezentowane jest jedno dzieło z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław lub Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przestrzeń jest zaaranżowana tak aby zaoferować indywidualny i pogłębiony kontakt z pracą konkretnego artysty w skupieniu i bez pośpiechu.
Trzecia tegoroczna odsłona wystawy podejmuje aktualny temat nadmiaru oraz roli internetowych zasobów wiedzy, których mechanizm przewidziała Wanda Gołkowska już w roku 1971.
Prezentowana praca jest wczesnym przykładem refleksji wobec nadmiaru w sztuce. Biorąc pod uwagę współczesny rozwój informacji oraz jej prawie nieograniczoną dostępność przez Internet, ta myśl wybiega w przyszłość. Taki rodzaj wszechobecnego medium w okresie powstania dzieła nie mieścił się jeszcze w wyobraźni odbiorców. Zapisany na nim przekaz znakomicie oddał procesy nadchodzącej dopiero ery cyfryzacji. To właśnie komputerom przyszłości artystka pragnęła przekazać kompetencje oceny wartości prac artystycznych, jakby przeczuwała, że ludzkość masowo przekaże wiedzę monopolistycznej wyszukiwarce internetowej. I tak się też stało: sieć, którą zbudowano na całym świecie, od początku zapamiętuje każde wpisane słowo, jej sztuczna inteligencja wprawdzie ledwo wykracza poza zdolności kalkulatora, jednak repozytorium nagromadzonej wiedzy jest globalne i niemalże zupełne. Wyszukiwarka, która za sprawą powszechnie dostępnych, poręcznych komputerów praktycznie zastąpiła kompendia encyklopedyczne oraz biblioteki, zdjęła z nich ekskluzywną misję weryfikacji i przejęła czołową rolę dysponenta informacji o świecie. Nie inaczej jest w przypadku dzieła sztuki – wyszukiwarka stała się podstawową instancją weryfikacji ich wartości, zdolna podać nie tylko nazwiska artystów i wizerunki prac, lecz także zbiory uwag krytycznych, automatycznie uporządkowane od najpopularniejszych, po najmniej rozpoznawalne.
Wanda Gołkowska – jedna z najwybitniejszych artystek i nauczycielek akademickich powojennego Wrocławia. Była uczennicą i asystentką Eugeniusza Gepperta – nestora tutejszej Akademii Sztuk Pięknych (wówczas PWSSP), żoną równie cenionego i wybitnego artysty, Jana Chwałczyka. W swojej twórczości posługiwała się językiem geometrii, grafiką warsztatową oraz projektową, rysunkiem i malarstwem, kolażem, formami przestrzennymi, a także literami – wkraczając w obszar poezji konkretnej. Jej nieustanny rozwój prowadził przez blisko 40 pokazów indywidualnych i ponad 350 wystaw zbiorowych, a jej aktywność zaznaczyła się udziałem w animacji licznych wydarzeń artystycznych w Polsce i za granicą. Kojarzona m.in. z nurtami takimi, jak op-art., neokonstruktywizm, konceptualizm, sztuka pojęciowa i mail art.

il. Marzena Waleńska

Trwają prace modernizacyjne
Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.
Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.
Przepraszamy za niedogodności.
OKPrzypomnimy Ci o tym za 15 minut.