Noc Muzeów 2023
Od 20.05.2023 do 20.05.2023
W dniu 20 maja Muzeum Współczesne Wrocław i kawiarnia Café Muzeum będą otwarte od godz. 15.00 do godz. 24.00.
Mając na uwadze komfort naszych Gości informujemy, że ostatni Zwiedzający będą mogli wejść do budynku muzeum o godz. 23.30.
__________
W Muzeum Współczesnym Wrocław podczas Nocy Muzeów zaplanowaliśmy warsztat street artu, oprowadzania kuratorskie i edukacyjne, wykład, pokazy filmów, a nawet wernisaż! O każdej pełnej godzinie proponujemy nowe wydarzenie. Goście mogą samodzielnie zwiedzać sześć różnych wystaw w budynku muzeum i uczestniczyć w działaniach na zewnątrz, na terenie obiektu. Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek.
PROGRAM:
15:00 / 18:00 międzypokoleniowy warsztat street artu
Noc Muzeów otwieramy warsztatem międzypokoleniowym – zapraszamy, dzieci, rodziców i seniorów do twórczej zabawy przed muzeum. Na kilka godzin zamienimy się w artystów ulicznych. Spotkanie poprowadzi wrocławska artystka Anna Szejdewik, której street artowe prace można znaleźć pod pseudonimem Coxie.
16:00 / oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Callart 2"
Tematem wystawy jest kosmos – rozumiany nie tylko przez pryzmat naukowy, ale również ezoteryczny, egzystencjalny i popkulturowy. Obok osiągnięć współczesnej astronomii i kosmologii, inspirację dla prezentowanej sztuki stanowić będą także futurologia, ufologia i astrologia.
17:00 / wykład "Odlot. Kosmiczny design w XX wieku"
Od 1947 roku prasa powtarzała relację pilota US Air Force Kennetha Arnolda o spotkaniu z czymś, co przyrównał do „latających spodków”. Tak narodziło się UFO o kształcie okrągłym, ale substancji już niewytłumaczalnej, na dodatek – co może najbardziej wówczas emocjonowało – było jeszcze szybsze, niż najnowsze myśliwce w powietrzu.
18:00 / oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Nerw X”
Na wystawie prezentujemy dzieła poznańskiego twórcy Konrada Juścińskiego. Artystę interesują zjawiska na granicy odczuwania i działania uruchamiające wiele zmysłów jednocześnie. Zobaczymy obiekty misternie wykonane z nasion dmuchawca, ale także instalacje wizualno-dźwiękowe.
19:00 / wernisaż wystawy "To wydarzyło się naprawdę – oprócz tego, co zmyśliłem"
Podczas Nocy Muzeów zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej sztuce ulicznej. Zaprezentujemy na niej prace Marcina Kosiorka – jednego z prekursorów polskiego street artu oraz udostępnimy jego prywatne archiwum dokumentujące rozwój sceny graffiti w latach 90.
20:00 / pokaz filmów krótkometrażowych
Przegląd studenckich etiud filmowych, zrealizowanych na wrocławskiej ASP, w Pracowni Narracji i Interakcji w Nowych Mediach, w Katedrze Sztuki Mediów. Kuratorskiego wyboru dokonała dr Aleksandra Trojanowska. Prezentacja odbędzie się na tarasie muzeum.
21:00 / oprowadzanie po wystawie "To wydarzyło się naprawdę – oprócz tego, co zmyśliłem"
Podczas spotkania przeanalizujemy proces transformacji street art’u ze sztuki marginalizowanej do prezentowanej w znaczących muzeach i obecnej na aukcjach sztuki. Poruszymy kwestię tego, co straciła, a co zyskała na kanwie tych przemian.
22:00 / Pokaz filmu "Wyjście przez sklep z pamiątkami"
Tuż po zmierzchu, z tyłu muzeum, odbędzie się pokaz dokumentu z 2010 roku. Obraz przedstawia background pracy rozsławionego twórcy street artu – Banksy’ego, który, pomimo swojej popularności, jest całkowicie anonimowy. Działa na granicy prawa, często je przekraczając, unika światła reflektorów i ucieka przed prasą. Film został nominowany m.in. do Oskara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz do nagrody Bafta, dla najlepszego reżysera, którym jest sam Banksy, w duecie z Jaimie D'Cruz’em.
23:00 / oprowadzanie edukacyjne po wystawie "Stanisław Dróżdż. Światekst"
Na ostatnim oprowadzaniu tego wieczoru, udamy się na wystawę „Stanisław Dróżdż (1939-2009) Światekst. Pojęciokształty. Poezja Konkretna”. Te zawiłe tytularne hasła, kryją w sobie wyjątkową drogę twórczą, która w latach 60. za żelazną kurtyną wydawała się całkowicie osamotniona. Poeta – jak identyfikował się artysta – niezależnie od zachodniego świata rozwijał kierunek, w którym słowo stawało się kształtem, unaoczniając fundamentalną prawdę prezentowanych pojęć.
___________
Spektrum Światła. Ekspozycja na kolor. Żółty
Żółta przestrzeń to miejsce eksperymentalnego doświadczania koloru. Scenografia składa się z interaktywnych stref, które pozwalają na spontaniczną eksplorację przestrzeni i doświadczenie koloru poprzez aktywności ruchowe. Pobudzając do działania swoje ciało oraz angażując zmysły, masz szansę by rozwinąć poczucie osobistej mocy, własnej indywidualności oraz autentyczności.
Wystawa dla Ciebie
Miejsce bliskiego kontaktu ze sztuką. Kontempluj jedno dzieło i zastanów się gdzie jesteś na skali: rozczarowany/oczarowany przeszłością.
Archiwum Jerzego Ludwińskiego
Jest to przestrzeń ekspozycyjno-badawcza, łącząca w sobie elementy wystawy, archiwum i magazynu sztuki. Ta potrójna struktura podporządkowana jest głównej roli Archiwum jaką stanowi ukazanie intelektualnej spuścizny Jerzego Ludwińskiego i jego znaczenia dla kształtowania się wrocławskiej oraz polskiej sceny artystycznej przełomu lat 60. i 70. XX wieku.

il. M. Kubiak

Trwają prace modernizacyjne
Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.
Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.
Przepraszamy za niedogodności.
OKPrzypomnimy Ci o tym za 15 minut.