W ramach trwających jeszcze we Wrocławiu obchodów roku Angelusa Silesiusa, zapraszamy na spotkanie, na którym spróbujemy połączyć historię z teraźniejszością. Wraz z trojgiem wrocławskich poetów – Sławomirem Hornikiem, Martyną Pankiewicz i Rafałem Różewiczem – zastanowimy się, na ile twórczość Anioła Ślązaka, barokowego poety religijnego, którego „Cherubinowy wędrowiec” znajduje się w kanonie najciekawszych pism mistycznych, odnajduje się we współczesnej rzeczywistości poetyckiego Wrocławia. Na ile jest to rzeczywiście miasto, któremu literacko patronuje Angelus Silesius? A może to tylko marketingowy cień, który roztaczają Angelus (proza) oraz Silesius (poezja) – dwie największe nagrody miejskie, organizujące życie artystyczne wokół dedykowanych im spotkań i festiwali? Scheffler, o którym opowiemy i którego poczytamy w dostępnych nam przekładach, będzie punktem wyjścia do rozmowy o twórczości zaproszonych autorów i pretekstem do poruszenia kwestii, o których coraz rzadziej rozmawia się w najnowszej poezji: od wrocławskiej lokalności na styku kultur i języków po metafizykę, nieprzekładalność, nieskończoność i religijną wzniosłość.
Plan wydarzenia:
- Przedstawienie postaci Anioła Ślązaka i lektura wybranych przez gości tekstów.
- Angelus Silesius czy Angelus i Silesius?
- Rozmowa o wrocławskiej poezji najnowszej w kontekście postaci Schefflera: dyskretne trwanie czy mit założycielski, potencjał promocyjny czy kanon, lokalność i wymazywanie pamięci, wątki metafizyczne i religijne a lęk przed wzniosłością.
- Lektura wybranych wierszy autorstwa zaproszonych poetów.
Goście:
Martyna Pankiewicz – wrocławianka, poetka nominowana do Silesiusa w 2024 roku za debiutancki tom: czym się żywi ziemia i martwi (wydawnictwo papierwdole). W 2021 była nominowana do nagrody Jacka Bierezina i w konkursie Fundacji Duży Format. Uczestniczka Połowu Biura Literackiego. Publikowała m.in. w „Odrze”, „Twórczości”, „Fabulariach”, „Blizie”, internetowo i antologiach poetyckich. Jej wiersz został w tym roku przetłumaczony na angielski i wziął udział w międzynarodowej wystawie Threads w Manchesterze.
Sławomir Hornik – ur. 1986, autor dwóch książek poetyckich: Szwy (Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego, 2018) oraz Południe pozdrawia północ (Fundacja im. T. Karpowicza, 2019); nieprzekładany na języki obce.
Rafał Różewicz – autor czterech książek poetyckich i jednej powieści (Land, Wydawnictwo j, 2022). Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dwukrotnie do Nagrody „Gazety Wyborczej” – wARTo. W planach ma kolejne publikacje. Mieszka we Wrocławiu.
Spotkanie poprowadzi:
Jakub Skurtys – krytyk i historyk literatury, pracuje na Wydziale Filologicznym UWr, autor czterech książek o poezji najnowszej (za „Wspólny mianownik” nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia) i redaktor kilku wyborów wierszy (m.in. Agnieszki Wolny-Hamkało, Cezarego Domarusa, Macieja Roberta).
Zdjęcie: praca autorstwa Stanisława Dróżdża