FINISAŻOWE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „BORDERLINE”

Muzeum Współczesne Wrocław oraz Triennale Rysunku Wrocław 2019 zapraszają na ostatnie oprowadzanie po wystawie Borderline, przygotowane przez kuratora Stacha Szabłowskiego.

Wystawa Borderline poświęcona jest imaginacyjnemu, spekulatywnemu i kreacjonistycznemu aspektowi sztuki rysunkowej. Pojęcie ‚borderline’, które oprócz zaburzenia osobowości przywoływać może podstawową figurę rysunkową – linię wyznaczającą granicę między rysunkiem i nie-rysunkiem, służy za metaforę pewnej sytuacji artystycznej, emocjonalnej i społecznej.

Ramą dla prezentowanych na wystawie rysunkowych imaginacji jest przestrzeń schronu przeciwlotniczego. Bunkier, w którego nawias zostaje wzięta ekspozycja, służy nie tylko jako tło narracji, lecz również jej metaforyczny element – dialektyczna figura schronienia i izolacji, bezpieczeństwa i opresji, autonomicznego mikrokosmosu i oblężonej twierdzy. W jego murach podjęta zostaje refleksja nad rysunkiem pojętym jako praktyka myślenia, wymyślania, a nawet zmyślenia.