Co wspólnego mają muchy z myślą Ludwiga Wittgensteina? Gdzie na wystawie ukryliśmy klocek LEGO i co wyjątkowego jest w pięciokącie foremnym?
Na te pytania odpowiemy podczas autorskiego oprowadzania po wystawie „Jakub Jernajczyk. Argumenty i obrazowanie”.
Artysta opowie o wybranych pracach, z których większość odnosi się do problemów naukowych – matematycznych i filozoficznych. W trakcie tej podróży dotrzemy więc do granic fizycznych – czasu i przestrzeni, a także do granic naszego poznania – percepcji, języka, logiki i wyobraźni.
Jernajczyka interesuje myślenie interdyscyplinarne, analiza mechanizmów postrzegania i poznawania świata oraz schematów myślowych, w jakie jesteśmy wtłaczani. Podchodzi on krytycznie do klasycznych sposobów prezentowania wiedzy i dlatego podejmuje próby wizualizacji twórczej pojęć na pozór abstrakcyjnych i nieuchwytnych obrazem.
Dzięki inwencji twórczej Jernajczyka możemy zobaczyć, jak wyglądałaby liczba pi, gdyby miała stać się obiektem, w jaki kształt układają się całki oznaczone, czy możemy przyjrzeć się matematyczno-filozoficznym spekulacjom Mikołaja z Kuzy jak gdybyśmy obserwowali zachód słońca.
Jakub Jernajczyk – artysta wizualny, matematyk, popularyzator nauki, z zamiłowania filozof. Doktor habilitowany sztuki, profesor uczelni w Katedrze Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu. Od 2019 roku pełni funkcję dziekana Szkoły Doktorskiej tejże uczelni. Skupia się na poznawczych aspektach percepcji i wyobraźni wzrokowej oraz na roli sztuki w przybliżaniu problemów naukowych. Autor tekstów naukowych z pogranicza filozofii, matematyki i teorii sztuki.