Mapa, z samego założenia, stanowi obraz świata. Choć jednak na ogół zgadzamy się co do tego, że świat jest jeden, jego kartograficznych obrazów jest wiele. Czy oznacza to, że tylko jeden z nich jest prawdziwy? Czym się od siebie różnią i dlaczego? Czy istnieje związek między obrazem świata a światopoglądem?
Opowieść mówi o opowiadającym nie mniej niż o opowiadanym. Podobnie sposób przedstawiania nie pozostaje bez związku ze sposobem patrzenia, a podróż palcem po mapie jest zawsze podróżą między wymiarami, spośród których przestrzeń i czas stanowią tylko część możliwości.
————–
„Na warsztacie…” to cykl spotkań podczas których wrocławscy doktoranci i doktorantki oraz młodzi pracownicy nauki, będą mieli okazję opowiedzieć o realizowanych przez siebie badaniach, ciekawych tematach, przygotowywanych dysertacjach. Okazuje się, że nie doceniamy własnego, “wrocławskiego” podwórka, tymczasem tuż obok nas powstaje mnóstwo interesujących opracowań, obserwacji i tekstów mierzących się z problematyką współczesności.
Oddajemy zatem przestrzeń Muzeum dla „młodych” adeptów i adeptek nauki. Niech nam opowiedzą nad czym pracują… co mają teraz na warsztacie?
Spotkamy się z reprezentantami różnych dziedzin. Wszystkie osoby zajmują się szeroko rozumianą humanistyką, problematyką społeczną i studiami nad kulturą. Zachęcamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy mają pomysł na ciekawe wystąpienie i nie boją się dyskusji ze słuchaczami. Piszcie na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl.
Kurator programu debat: Bartek Lis
Maria Magdalena Morawiecka – absolwentka kulturoznawstwa UWr i ASPP „Abrys”, doktorantka Studium Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka tekstów naukowych i literackich, tłumaczeń i ilustracji. Uczy historii kultury, pisze pracę o średniowiecznej mapie świata z katedry w Hereford. Współpracuje z internetowym pismem „Wędrowiec” (www.dziennikarze-wedrowni.org).