Gośćmi Agnieszki Kłos będą Natalia Sarata i Ewa Furgał.
Współczesny podróżnik stawiany jest przed trudnym wyborem: albo posiada wiedzę rozległą, ale płytką, albo punktową, za to bardzo szczegółową. Wierzy w siłę rekomendacji lub trasy, których sam doświadczył. Wiadomo, że wszystkie kompendia wiedzy na temat miejsc szybko się dezaktualizują, dlatego potrzebują żywego człowieka. Uważa się więc, że w rysie osobistym przekazywania, przewodnictwa leży istota najbardziej atrakcyjnych przewodników.
Pytanie, czy przewodnik dla kobiet sprawdzi się we Wrocławiu i komu jest właściwie potrzebny, zostało postawione przez pomysłodawczynię i liderkę pierwszego przewodnika herstorycznego po Wrocławiu i Breslau, Agnieszkę Kłos, dawno temu. Dziś współautorzy przewodnika Miasta Kobiet (>>>) próbują zamknąć w jego definicji nie tylko wątki związane z historią kobiet, ale przede wszystkim sięgnąć do historii kobiecego postrzegania rzeczywistości, również w męskim wydaniu.
Spotkanie poświęcone zostanie idei przewodników kobiecych i herstorii jako nauki pomocniczej, pomagającej opowiadać historię miejsc, miast i ludzi. Gośćmi spotkania są liderki i pomysłodawczynie pierwszych przewodników herstorycznych po Krakowie, obecnie realizujące ogólnopolski projekt szlaku kobiet w polskich miastach i wsiach.
Kurator debat Bartek Lis
UWAGA!
Zapraszamy na spacer herstoryczny poprzedzający dyskusję w MWW.
Spacer odbędzie się po ulicy Słowiańskiej, trasą wierszy Klary Nowakowskiej. Będzie ona naszą przewodniczką po podwórkach, kamienicach i historiach tych miejsc.
Miejsce zbiórki:
Postój taksówek pod Górką Słowiańską na rogu Ul. Słowiańskiej i Nowowiejskiej. Godz 15:00.
Klara Nowakowska (ur. 1978) poetka. Opublikowała pięć zbiorów wierszy. Laureatka głównej nagrody w konkursie im. Jacka Bierezina (1998) oraz nagrody Gazety Wyborczej wARTo (2012) za tom „Ulica Słowiańską”. Nominowana do Poetyckiej Nagrody Silesius (2014) w kategorii książki roku za zbiór „Niska rozdzielczość”. Mieszka we Wrocławiu.
Wycieczka jest realizowana we współpracy z Fundacją Przestrzeń Kobiet w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji”
Projekt finansowany z Funduszy EOG