W marcu grupa słuchaczy SKIBY (Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy) zgłosiła swój pomysł w konkursie MIKROGRANTY. Projekt zatytułowany „Moje FOTOczenie” zdobył uznanie jury i jest właśnie realizowany na wrocławskim Szczepinie. Bardzo prosty pomysł opiera na się na serii warsztatów z mieszkańcami jednego ze szczepińskich bloków. Powstanie makieta budynku z fotografiami wykonanymi przez mieszkańców domu.
Młodzież w ten sposób uzasadniała dlaczego warto przeznaczyć grant na ich działanie: „jeszcze kilkanaście lat temu, gdyby ktoś zapytał mnie kim jest mój sąsiad z radością odpowiedziałabym, że to bliska mi osoba. Znaliśmy się i spotykaliśmy z wszystkimi sąsiadami. Dzisiaj już nie wiem czy mój sąsiad jest mężczyzną czy kobietą, nie wiem ja wygląda, co lubi. A czy Ty, wiesz kto mieszka za Twoją ścianą? Nie znamy naszych sąsiadów ani najbliższego otoczenia. Żyjemy w ciągłym biegu, a jeśli przystajemy to na chwilę by zamknąć się w czterech ścianach. Mamy coraz większe problemy z komunikacją. Boimy się, że nie mamy o czym rozmawiać – o pieniądzach nie warto, o polityce strach. My podrzucamy temat bardzo bezpieczny, który na pewno uruchomi społeczność i pomoże jej w odnalezieniu lokalnej tożsamości”.
Muzeum Współczesne Wrocław już trzeci rok współpracuje z młodzieżą z tej słynnej nadodrzańskiej szkoły przy realizacji projektów animacji społeczności lokalnej.
Projekt finansowany w ramach programu mikroGRANTY ESK 2016.
Opiekun projektu Bartek Lis
Zapraszamy na finał akcji i biesiadę sąsiedzką.
Będziemy mogli zobaczyć efekt pracy, skosztować pysznego jedzenia i porozmawiać o „życiu na blokach”.
Dzieci wezmą udział w warsztatach pantomimicznych!