ONLINE / OTWARCIE ROKU SYMPOZJUM WROCŁAW 70/20

50 lat temu odbyło się Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70 – spotkanie artystów, krytyków i teoretyków sztuki, które stało się przestrzenią wymiany myśli i wykuwania nowych kierunków w polskiej sztuce. Pół wieku później startuje Sympozjum Wrocław 70/20 – oddolna inicjatywa obchodów rocznicy tego niezwykłego wydarzenia. 9 maja odbędzie się oficjalne otwarcie.

Choć spacerując dziś ulicami Wrocławia, dostrzec można jedynie pojedyncze ślady Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70 – ustawione przy Teatrze Współczesnym betonowe Krzesło Tadeusza Kantora, wyrastający korzeniami do góry Żywy pomnik. ArenaJerzego Beresia na Wyspie Piasek czy zrealizowany niedawno w Parku Popowickim pomnik SamotnośćBarbary Kozłowskiej – to jest ono wydarzeniem, o którym zdecydowanie warto pamiętać. Wrocławskie spotkanie obrosło legendą jeszcze w latach 70., a przez kolejne dekady rozpalało wyobraźnię i prowokowało do dyskusji. I to nie zmieniło się do dziś.

Oddolny pomysł wrocławskiego środowiska kultury

Idea nowej, społecznej inicjatywy wykiełkowała jeszcze w 2018 roku – dziś grupa liczy sobie około 70 członków i członkiń zaangażowanych w budowanie Sympozjum Wrocław 70/20. To zróżnicowane grono tworzą kuratorzy i krytyczki, artystki i edukatorzy, akademicy i animatorki, aktywistki i menedżerowie kultury. Reprezentują oni rozmaite formy działalności: są związani z muzeami, galeriami i instytucjami kultury o długoletniej tradycji, ale też z młodymi organizacjami pozarządowymi czy niezależnymi kolektywami artystycznymi. Każdy wnosi do dyskusji swoje własne spojrzenie na spotkanie z początku lat 70.; każdego porusza inny jego aspekt, inspiruje inny temat podejmowany podczas sympozjalnych obrad i inna propozycja artystyczna zgłoszona w ich wyniku. Grupa robocza wspólnie nakreśliła program obchodów, którego trzema filarami są: wystawy, prezentacje i interwencje artystyczne; badania nad i upowszechnianie archiwaliów oraz dokumentacji Sympozjum Wrocław ’70; inicjatywy edukacyjne, które popularyzować mają wiedzę na temat wrocławskiego spotkania, ale i postaw konceptualnych oraz neoawangardowych postaw w polskiej sztuce.

9 promieni światła na niebie, czyli nowe otwarcie

Ze względu na sytuację epidemiczną wyjściowe plany otwarcia roku Sympozjum Wrocław 70/20 uległy modyfikacji. Tym samym nową oficjalną datą inauguracyjną jest 9 maja – rocznica premiery instalacji 9 promieni światła na niebie Henryka Stażewskiego. Tego wieczoru, w 1970 roku, na niebie nad Wrocławiem można było oglądać wielobarwną kompozycję świetlną. 50 lat później, 9 maja 2020 roku, odbędzie się oficjalne otwarcie roku obchodów Sympozjum Wrocław 70/20, oczywiście w wersji online – za pośrednictwem stron społecznościowych i oficjalnej strony projektu.
 
 
PROGRAM
9 maja 2020 (sobota)

— 16.00 Prezentacja programu Sympozjum Wrocław 70/20

Komitety realizacji i interwencji opowiedzą o inicjatywie Sympozjum Wrocław 70/20 i jej programie za pośrednictwem telekonferencji.

— 17.00 Premiera audycji Tu Sympozjum

Audycja przygotowana przez grupę roboczą Sympozjum Wrocław 70/20 – podkast zbudowany z rozmów między jej członkami, w których poruszone zostaną geneza i przebieg Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70; jego kontekst artystyczny, polityczny i społeczny; projekty zgłoszone w toku sympozjalnych prac i sylwetki samych zgłaszających; wreszcie dziedzictwo Sympozjum i to, dlaczego do dziś pozostaje ono żywym źródłem inspiracji; a rozmawiać będą Iwona Kałuża, Piotr Lisowski i Kuba Żary.

— 18.00 Wykład online dr Magdaleny Ziółkowskiej: „Odnowienie czegoś żywego. Sympozjum Wrocław ’70 i koncepcja Muzeum Sztuki Aktualnej”

Dr Magdalena Ziółkowska przyjrzy się temu, w jaki sposób na Sympozjum zaistniała koncepcja Muzeum Sztuki Aktualnej, stworzona przez Jerzego Ludwińskiego cztery lata wcześniej, oraz inne idee instytucji dedykowanych najnowszym zjawiskom artystycznym.

— 19.00 Streaming filmu Antoniego DzieduszyckiegoWrocław ‘70. Sympozjum Plastyczne na stronie facebook.com/muzeumwspolczesne

Jeden z niewielu archiwalnych zapisów Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70: na unikatowych zdjęciach możemy zaobserwować zarówno ówczesną tkankę miejską, jak również kadry z otwarcia wystawy nadesłanych projektów w Muzeum Architektury. Antoni Dzieduszycki rozmawia tu też z zaproszonymi twórcami, m.in. Zbigniewem Makarewiczem, Jerzym Beresiem, Andrzejem Lachowiczem czy Oskarem Hansenem.

— 12.00–18.00 Edyton 70/20 organizowany przez Kolektyw Kariatyda i MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Edyton polegać będzie na kolektywnym edytowaniu artykułu o Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70 w Wikipedii. Akcja będzie miała charakter otwarty, jednak uczestnictwo w niej wymaga zapisów. Należy też wziąć udział w obowiązkowym szkoleniu z podstaw edytowania Wikipedii, które odbędzie się w piątek, 8 maja.

Dołącz do Otwarcia roku Sympozjum Wrocław 70/20 na Facebooku >>>

Drodzy Goście,

Od Nowego Roku wprowadzamy zmiany w harmonogramie:
W piątki Muzeum będzie czynne w godzinach 14:00–20:00.
Środa stanie się nowym dniem bezpłatnego zwiedzania.
Czwartki będą dniem płatnym.

Skip to content