PAMIĘĆ ZAWARTA W PRZEDMIOCIE. O IDEI DOMU

13.06.2024
17:00

Początek intymności i rodzinności w kontekście domu pojawił się na północy Europy, co uwidaczniają obrazy niderlandzkich malarzy: „Dziewczyna czytająca list” Johannesa Vermeera, czy „Kobieta podczas toalety” Jana Steena. Świadomość wspólnoty określonej granicą ścian, pozwoliła obrazować sceny rodzinne we wnętrzach prywatnych domów, bez nadmiernej pompatyczności charakterystycznej w tym samym czasie dla włoskich artystów. Przestrzeń rodzinna warstw średnich społeczeństwa holenderskiego XVIII wieku zaczęła oznaczać przywiązanie. W tym czasie wchodząc do domu, który utrzymywany był w perfekcyjnej czystości, otrzymywało się słomiane buty do założenia na swoje własne.

Podczas wykładu prześledzimy historię kształtującego się domu, rozumianego we współczesnych kategoriach. Rozpoznamy czym były i czym są przedmioty do których się przywiązujemy. Przyjrzymy się domowym artefaktom uwiecznionym przez artystów i kontekstom w jakie zostały wplecione. Spotkanie będzie nawiązywać do wystawy prezentowanej w MWW „The missing family head”, słowackiego artysty Viktora Frešo.

Prowadzenie:

dr Sylwia Owczarek – specjalistka ds. kultury i edukacji w MWW, malarka. Jej zainteresowania naukowe skupione są wokół trzech „skór”: ciała, ubrania i domu.

NABÓR NA WOLNE STANOWISKA

Ogłaszamy nabór na wolne stanowiska w Muzeum Współczesnym Wrocław. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami i składania CV. Szczegóły poniżej