Studyjny pokaz filmów i spotkanie w ramach cyklu
Podróż plejady artystów współczesnych.
Filmy:
• Jacek Zachodny, Go back to Europe, 2017 (7’18”)
Film wideo Jacka Zachodnego, zrealizowany w stylistyce dokumentu, w przewrotny sposób podejmujący problem globalnego kryzysu migracyjnego.
• Jacek Zachodny, Kamienica, 2015–2016, (33′)
Koordynator projektu: Tomasz Opania. Realizacja: Bartosz Konieczny, Maurycy Wiliczkiewicz, Kamil Kawalec, Michał Stenzel. Produkcja: Centrum Sztuki WRO, Wrocław 2016–2017.
Pilotażowe działania w ramach projektu ESK „Wrocław – wejście od podwórza”. Projekt społeczny, którego celem było zaangażowanie mieszkańców w działalność na rzecz ich otoczenia. Przy ul. Hubskiej 58 znajdowało się zaniedbane podwórko; Zachodny wraz z mieszkańcami dokonał zmiany wizerunku otoczenia kamienicy – zamienił miejsce w kwitnący ogród, na ścianach powstały murale, mające symbolicznie wzmacniać dobrą energię podwórka. Wszystko połączone w jedną koncepcję estetyczną. Podwórko zostało „otwarte” 12 grudnia 2015 roku. Teren ten został jednak wystawiony na licytację do sprzedaży deweloperskiej, z wyznaczoną datą 15 grudnia 2016… Na skutek zabiegów zainteresowanych 14 grudnia 2016 Prezydent Wrocławia, korzystając z przepisu określanego mianem wyższy cel społeczny, podjął decyzję o odwołaniu licytacji tego terenu.
Program:
• Prezentacja pracy artysty Go back to Europe – Wojciech Skibicki.
• Projekcja filmu: Kamienica.
• Rozmowa z udziałem artysty.
—————————
Jacek Zachodny (http://jacekzachodny.pl/) ur. w 1969 roku we Wrocławiu. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiował również Archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Tworzy instalacje, obiekty, obrazy, prace wideo, zajmuje się performansem, działaniem w przestrzeni publicznej oraz projektami społeczno-artystycznymi. Jest autorem wideo do spektakli teatralnych, jak np. Tęczowa Trybuna Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. W swej twórczości podejmuje często zagadnienia pamięci, przeszłości i przemijania, ale przede wszystkim interesują go relacje międzyludzkie. Publikuje w artystycznym piśmie „Rita Baum” i jest autorem książki Elektryka duszy. Współtworzy Galerię ArtBrut we Wrocławiu, pracując z artystami z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych, m.in.: Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawiał w kraju i za granicą, w miejscach takich jak: BWA Wrocław, Galeria Entropia, Bunkier Sztuki, MOCAK i Galeria Potocka (Kraków). Swoje prace pokazywał także w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO i MFF Nowe Horyzonty.
Przygotowanie i realizacja Wiesława Wilczyńska-Koper