„Elita kultury żyje i ma się znakomicie, jest dużo bardziej czynna i gorliwa niż kiedykolwiek dotąd – ale nazbyt przejęta śledzeniem wszelkich przebojów i innych głośnych zdarzeń z kulturą związanych, by znaleźć czas na układanie kanonów wiary i nawracanie. Oprócz zasady „nie kręć nosem, nie przebieraj” i „konsumuj więcej” nie ma ona nic do przekazania tłumowi jednożerców u spodu
kulturalnej hierarchii”
Zygmunt Bauman, Kultura w Płynnej Nowoczesności
Czy Europa jest w kulturalnym kryzysie? Czy potrzebuje zmian i nowych wartości? Czy kultura jest pożądaną „deską ratunku” dla społeczeństw – czy może i czy chce zaprowadzić zmianę w przepełnionej strachem europejskiej współczesności?
Do trzeciego spotkania poświęconego relacjom między sztuką i polityką zaprosiłam badaczy. twórców i animatorów kultury po to, by podsumować działania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych podjęte podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Podczas dyskusji będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: ile polityki w animacji kultury i ile animacji kultury w polityce? Jak do relacji władzy i kultury ma się polskie społeczeństwo obywatelskie?
Karolina Bieniek
Uczestnikami spotkania będą:
Patrycja Matusz-Protasiewicz – doktor nauk o polityce. Pracownik naukowy Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w polityce migracyjnej państw Unii Europejskiej. Interesuje się integracją imigrantów. Publikuje w czasopismach krajowych i zagranicznych. Współautorka wielopoziomowych badań dotyczących integracji imigrantów w 30 państwach europejskich.
Małgorzata Swaryczewska – współtwórczyni fundacji Sztuka dla Sztuki, certyfikowana koordynatorka (IPMA), producentka. Inicjatorka polsko – ukraińskiej współpracy w ramach projektów ,,Art Training” we Wrocławiu i Kijowie oraz wystawy “Common Ground” w Kijowie.
Jakub Kamieński – aktor, reżyser, akcjonista, współtwórca Grupy Supermarket i współautor „Wyprzedaży”. Chce stworzyć nowy model działalności artystycznej. Twierdzi, że w instytucjonalnych placówkach kulturalnych nie istnieje wolność twórcza i istnieć nie może. Dotyczy to przestrzeni intelektualnej, ale, co bardzo ważne, także przestrzeni finansowej.
Dawid Krawczyk – koordynator Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu, współorganizator projektu „House of Change”, student Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Paweł Trzciński – Niezależny promotor i organizator koncertów. Manager zespołów – pracuje m.in. z NIWEA i Levity. Współpracuje z OFF Festival. Z wykształcenia psycholog. Z okazji Inauguracji Prezydencji Polski w UE, działając w ramach Fundacji Form i Kształtów, był koordynatorem projektu „EUgeniusz” – przenośnego placu zabaw i sceny muzycznej zorganizowanej specjalnie dla dzieci.
Spotkanie poprowadzi Karolina Bieniek – współtwórczyni Fundacji ART TRANSPARENT, trenerka, dyrektora zarządzająca Przeglądu Sztuki SURVIVAL, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego i animatorka kultury. W 2011r. współprodukowała projekt „Emergency Room”, zrealizowany w ramach Europejskiego Kongresu Kultury.