TO TYLKO WIATR — PROJEKCJA FILMU

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historię życia romskiej rodziny na węgierskiej wsi. Społeczność romska stara się kontynuować swoją codzienną walkę o przetrwanie mimo obaw przed atakami na tle rasowym. Mari próbuje pogodzić swoje dwie różne prace. Jej nastoletnia córka, Anna stara się skupić na szkole i rysowaniu. A młody Rio, choć wychodzi z domu do szkoły, nie zamierza dotrzeć na lekcje.
  
Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę jury na festiwalu filmowym Paris Cinéma.
  
źródło: http://www.kinonh.pl/
  
„Że pogrom się zdarzy, wiadomo od samego początku. Wiemy to my i wiedzą bohaterowie tej paradokumentalnej fabuły, grani przez romskich naturszczyków. Tak było naprawdę na Węgrzech w latach 2008-09. Przyjeżdżali nocą, rozstrzeliwali rodziny, podpalali domy koktajlami Mołotowa i odjeżdżali bezkarnie.
  
Tak wyglądały kiedyś żydowskie pogromy. Czy za tymi też kryje się jakiś ideologiczny plan? Fliegauf o to nie pyta. Jego kamera idzie krok w krok za bohaterami, ukazuje ich zwykły dzień. Film, oparty niemal wyłącznie na zbliżeniach, niezwykle sugestywnie, bez sztucznej malowniczości oddaje wyobcowanie tych ludzi, to, że są sami, bezbronni. Na czas seansu przejmujemy ich spojrzenie. Widz ma wrażenie, że patrzy na świat spode łba, spod spuszczonych powiek. W kontaktach z „białymi” – w szkole czy w pracy – nigdy nie wiemy, co nas spotka: gest łaskawości czy zaczepka.
  
Na czas seansu widz tego filmu przenosi się w inny wymiar. Życie nabiera innego rytmu, jest w nim strach, ale przede wszystkim jakiś szczególny spokój i bierność, brak buntu. Nadużywane pojęcie „wykluczenia” znajduje tu wyraz przejmujący, wręcz fizyczny.”
  
Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”.
  
Just the Wind / Csak a szél
reż. Benedek Fliegauf / Węgry, Niemcy, Francja 2012 / 86’

Skip to content