Zorganizowane 50 lat temu we Wrocławiu spotkanie artystów, krytyków i teoretyków sztuki pod nazwą Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70 stało się w wielu aspektach wydarzeniem przełomowym, kierującym mnożące się w latach 60. przesłanki nowego myślenia o sztuce ku nowej jakości. Sympozjum po raz pierwszy w takiej skali, w naszym mieście dało szansę artystom i innym ogólnopolskim twórcom proponować koncepcje, projekty i interwencje dla różnych – osadzonych poza ścisłym centrum Wrocławia – lokalizacji. W przedsięwzięcie byli włączani architekci, urbaniści, robotnicy, lokalne zakłady produkcyjne, a przede wszystkim zwykli odbiorcy i użytkownicy przestrzeni miasta.
Cykl Wrocław 70/20/70 jest pretekstem do dyskusji o naszym mieście z perspektywy trzech momentów – roku 1970, w którym zorganizowano Sympozjum, czasów współczesnych oraz – przyszłości planowanej na 2070 rok. Każda z części dotyczyć będzie innego obszaru tematycznego: sztuki w przestrzeni publicznej, ekologii, urbanistyki oraz architektury.
Oprowadzania będą się łączyć ze stałym cyklem Niedzielnych Warsztatów Rodzinnych. Zadaniem uczestników będzie m.in zaprojektowanie Przewodnika turystycznego dla wrocławian przyszłości.
Pierwsze oprowadzanie przygotuje Zbigniew Makarewicz – rzeźbiarz, twórca instalacji i happeningów, krytyk sztuki i animator ruchu artystycznego. Przez wiele lat związany z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych jako profesor i wykładowca. Pracuje w kilku dziedzinach: artystycznej, naukowej, krytyki artystycznej, dydaktyki, popularyzacji sztuk plastycznych. Uczestnik i organizator Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70.