image

ZAWÓD ARTYSTKA – GRUPA WROCŁAWSKA

Podsumowanie projektu:

Z dniem 28 czerwca 2019 zakończył się cykl pięciu warsztatów Zawód artystka – grupa wrocławska. Zajęcia prowadziły Natalia Gołubowska i Magda Kreis. Dzięki tej inicjatywie powołana została grupa artystek działających i wspierających się nawzajem w obszarze sztuki we Wrocławiu.

Podczas warsztatów uczestniczki wymieniły się doświadczeniami dotyczącymi tego, jak organizować swój czas, opracowywać pomysły dotyczące wystaw, jak poddawać siebie konstruktywnej krytyce, jak dbać o budżet, czy finansować własne projekty.

Zachęcamy do zapoznania się z profilami uczestniczek:

— Wiktoria Golba

— Joanna Kowalska

— Katarzyna Rutkowska

— Majka Dokudowicz

— Agnieszka Gotowała

— Agata Żychlińska

— Justyna Sieniuć

— Katarzyna Timingeriu

— Justyna Ciszek

— Magdalena Mądra

— Emilia Karwowska-Łasocha

— Agata Iżykowska-Uszczyk
 
 

Cykl warsztatów skierowany do młodych twórczyń, którego punktem wyjścia jest wypracowana publikacja Zawód artystka. Ćwiczenia z pracą – efekt innowacji społecznej, której autorkami jest kolektyw warszawski Future Simple – Paulina Czapska i Anna Szapert oraz doświadczenie dwóch uczestniczek będących częścią zespołu pierwszej edycji programu: Natalii Gołubowskiej i Magdaleny Kreis.

Jesteś artystką, twórczynią, społecznicą. Twoja ścieżka zawodowa pełna jest kreatywnych wyzwań, działasz w różnych obszarach kultury i sztuki, jesteś otwarta na dzielenie się własnym doświadczeniem, wierzysz w wymianę i nieodzowny element budowania sieci kontaktów, ten projekt jest dla Ciebie!

W ramach cyklu spotkań wraz z Natalią Gołubowską, Magdaleną Kreis i Anną Krukowską przyjrzymy się zarówno sobie, jak i wielkim artystkom, poszukując własnych autorytetów na wystawie Stany skupienia. Porozmawiamy o kalendarzu i planowaniu pracy twórczej. Przyglądniemy się własnym zasobom twórczym czy wewnętrznemu krytykowi. Zestawimy ze sobą pieniądze i sztukę. Powołamy sieć wsparcia i wzajemnej wymiany.

„Zawód artystka – grupa wrocławska” jest działaniem towarzyszącym wystawie Stany skupienia. Jest również pierwszą próbą powołania grupy artystek działających na polu sztuki we Wrocławiu. Wraz z uczestniczkami pożegnamy wystawę Stany skupienia, czerpiąc z niej inspirację do wspólnej pracy i własnego rozwoju.
 
 
Fotografujesz, malujesz, piszesz, grasz, projektujesz, inicjujesz twórcze działania – zgłoś się do projektu!

Sprawdź czy możesz uczestniczyć
w 5 zaplanowanych spotkaniach.

Wypełnij formularz.

Z nadesłanych do 15 maja do godz. 12.00 zgłoszeń wybierzemy 10 uczestniczek, które utworzą pierwszą zamkniętą grupę „Zawód Artystka – grupa wrocławska”.
 
 
Źródło inspiracji i wiedzy:
http://issuu.com/futuresimple/docs/podrecznik_za_a4
„Zawód artystka – ćwiczenia z pracą” to model wspierania młodych artystek wchodzących na rynek pracy przetestowany i opracowany w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej” (www.transferhub.pl).
 
 
Prowadzące:

Natalia Gołubowska (ur. 1988) – absolwentka ASP we Wrocławiu na kierunkach: Mediacja sztuki, Edukacja artystyczna, Wzornictwo w szkle. Absolwentka studiów podyplomowych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Założycielka OZArt, czyli Otwartego Zakładu Artystycznego. Do tej pory współpracowała z takimi instytucjami jak: Centrum Sztuki WRO, Pawilon Czterech Kopuł, BWA Katowice, Narodowe Centrum Kultury, SLOT ART Festival, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Rezydentka w Pracowni Komuny Paryskiej 45 we Wrocławiu, „Animator in residence” w Warszawie, uczestniczka wizyty studyjnej w Nowym Jorku w ramach programu AIR WRO Kultura Mobilna. Autorka licznych projektów edukacyjno-artystyczno-społecznych realizowanych m.in. w ramach konkursów grantowych. Innowatorka w programie Generator Innowacji. Sieci wsparcia. Od lipca 2019 roku menadżerka Pracowni Komuny Paryskiej 45 we Wrocławiu odpowiedzialna za stronę wizualną (projektowanie) realizowanych przez siebie projektów.
 
 
Magdalena Kreis (ur. 1987) – twórczyni, edukatorka, animatorka. Działa na zasadzie: od pomysłu do realizacji. Wymyśla, koordynuje, wspiera. Od ponad 9 lat tworzy autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu angażujące publiczność w różnym wieku, najczęściej jednak pracuje z młodymi odbiorcami i ich bliskimi – rodzicami, opiekunami, nauczycielami. Stoi m.in. za takimi działaniami jak: „3D czyli Dizajn Dla Dzieci” (wspólnie z Natalią Romaszkan, od 2010 roku, galeria Dizajn BWA Wrocław), „Niedzielne Poranki we WRO” (od 2014 roku, Centrum Sztuki WRO), „Małe WRO” (od 2015 roku, jako część Biennale Sztuki Mediów WRO). W ostatnim czasie, w Centrum Sztuki WRO, była odpowiedzialna za koncepcję i koordynację wystawy „Sygnały / Interaktywny Plac Zabaw”, której towarzyszył bogaty program wydarzeń skierowanych do szerokiej publiczności. Niedawno końca dobiegł też projekt „Aż nuda się uda” realizowany w galerii Dizajn BWA Wrocław, którego była współautorką. Wspólnie z Natalią Romaszkan opracowały też stronę internetową dodizajnu.pl, która jest bazą wiedzy i scenariuszy na działania dotyczące dizajnu. Aktualnie pracuje nad wystawą BAZA w ramach Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, a także nad kolejną odsłoną Małego WRO w ramach jubileuszowej edycji Biennale Sztuki Mediów WRO. W najbliższych dwóch latach będzie też tworzyć koncepcję działań dla publiczności, będących częścią programu SIAF2020 (Sapporo International Art Festival, Japonia).
 
 
Anna Krukowska (ur.1989) – absolwentka historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W Muzeum Współczesnym Wrocław pracuje od 2015 roku (początkowo w dziale kolekcji), wcześniej związana z Radiem LUZ, gdzie prowadziła programy kulturalne oraz własną audycję poświęconą wrocławskiej sztuce i architekturze współczesnej. Od 2017 roku odpowiedzialna za program w społeczny MWW, gdzie organizuje i współorganizuje warsztaty, wykłady, debaty, oprowadzania, koncerty oraz działania włączające publiczność, współpracując z instytucjami kulturalnymi we Wrocławiu. Koordynatorka projektu „Polska-Ukraina” oraz autorka programu „Bliżej sztuki. MWW dla Seniorów”.

Termin przyjmowania 
zgłoszeń: 15.05, godz. 12.00

Kalendarz spotkań:
20.05, 27.05, 
10.06, 17.06, 24.06
godz. 17.00–19.00

Skip to content