Zestaw edukacyjny Zaczyna się we Wrocławiuod 9 maja jest do dyspozycji wszystkich chętnych do poznania szczegółów niezwykłego spotkania artystów, krytyków i teoretyków sztuki, które wydarzyło się we Wrocławiu 50 lat temu, czyli Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Jego trzy elementy: Pigułka wiedzy o Sympozjum, Mapa Sympozjum oraz Scenariusze działań Sympozjum zostały opracowane z myślą o popularyzacji przedsięwzięcia i dotarciu z założeniami oraz pomysłami opracowanymi w 1970 roku do szerokiego grona odbiorców.
Zapraszamy na wideorozmowę z twórczyniami zestawu, które odpowiedziały Agacie Iżykowskiej-Uszczyk na pytania o jego poszczególne części i sposoby pracy z nimi, a szczególnie wykorzystywanie do aktywności animacyjnych i edukacyjnych Scenariuszy działań.
Autorki materiałów, czyli Magdalena Kreis, Anna Krukowska i Natalia Romaszkan oraz koordynatorka działań edukacyjnych grupy roboczej Sympozjum Wrocław 70/20, Anna Bieliz przedstawiły działania możliwe do przeprowadzenia z użyciem zestawu edukacyjnego: warsztaty, spacery czy inne aktywności.
Jak prace artystów miały wyglądać w rzeczywistości i gdzie we Wrocławiu się znaleźć, możecie sprawdzić w przygotowanej „Mapie Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70”, a o samym wydarzeniu sprzed 50 lat dowiecie się z „Pigułki wiedzy o Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70”. „Scenariusze działań” zawierają 7 scenariuszy na około godzinne warsztaty w mniejszych i większych zespołach, ich celem jest zawsze praktyczna praca z różnymi tematami: formami geometrycznymi, zjawiskami w przyrodzie, zagadnieniami ze sztuki, ale i życia codziennego.
W rozmowie udział wzięły:
▪ Anka Bieliz – animatorka i menedżerka kultury,
▪ Agata Iżykowska-Uszczyk – edukatorka i animatorka kultury,
▪ Magdalena Kreis – twórczyni, edukatorka i animatorka; więcej: https://magdalenakreis.pl/
▪ Anna Krukowska – edukatorka i koordynatorka działań animacyjnych, Muzeum Współczesne Wrocław
▪ Natalia Romaszkan – edukatorka i menadżerka kultury
——————————————————————
Polecamy też wideo, w którym autorki materiałów edukacyjnych: Anna Bieliz, Magdalena Kreis, Anna Krukowska oraz Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy opowiadają jak z nich korzystać.
——————————————————————
Wszystkie materiały, udostępnione na wolnej licencji, znajdziecie na stronach: sympozjum7020.pl oraz muzeumwspolczesne.pl.
Pakiet scenariuszy – w każdym ze scenariuszy znajdują się odniesienia do materiałów edukacyjnych, w których zebraliśmy najważniejsze informacje o Sympozjum oraz stworzyliśmy mapę niezrealizowanych (oraz zrealizowanych) prac. Mamy nadzieję, że wkrótce trafią do Was w druku.
Mapa – jest świetną bazą pod wycieczki, oprowadzania oraz rowerowe wędrówki (do których wyznaczyliśmy dwie trasy).
Pigułka wiedzy – z niej możecie dowiedzieć się o podstawowych założeniach Sympozjum, warunkach w jakich powstała jego idea oraz zaangażowanych artystach, kuratorach czy zakładach produkcyjnych.
——————————————————————
Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70 było wydarzeniem, które pierwszy raz w takiej skali, w naszym mieście, pozwoliło artystom i innym ogólnopolskim twórcom proponować koncepcje, projekty i interwencje dla różnych – osadzonych poza ścisłym centrum Wrocławia – lokalizacji (osiedli czy podwórek). Spora część nowych miejskich symboli – rzeźb czy instalacji – miała zostać usytuowana na Gajowicach, Powstańców Śląskich, Ołbinie czy Placu Grunwaldzkim. W przedsięwzięcie byli włączani architekci, urbaniści, robotnicy, lokalne zakłady produkcyjne, a przede wszystkim zwykli odbiorcy i użytkownicy przestrzeni miasta.
Dlatego w programie edukacyjnym, który prowadzony jest w ramach dwóch projektów: Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później oraz Sympozjum 70/20. Program działań edukacyjnych wokół 50. rocznicy Sympozjum Wrocław ’70, nawiązujemy do pracy „z i dla” społeczności lokalnej. Na drugą część roku planujemy warsztaty i oprowadzania. A już za moment na czterech osiedlach startujemy z akcją zdalną „Śniadania z Sympozjum”, angażującą aktywnie w zabawę ze sztuką, dzięki której poprzez jedzenie poznamy proponowane do realizacji prace i różne zagadnienia związane ze sztuką konceptualną.
Opisu wszystkich działań w ramach całorocznego programu edukacyjnego Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat później szukajcie na stronie Fundacji Ładne Historie.
——————————————————————
Bieżące informacje na temat programu Sympozjum 70/20 znajdziecie na stronach:
— www.sympozjum7020.pl
— www.muzeumwspolczesne.pl
— www.ladnehistorie.pl
Materiały powstały z okazji obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 w ramach następujących projektów: Sympozjum 70/20. Program działań edukacyjnych wokół 50. rocznicy Sympozjum Wrocław ‘70 oraz
Miasto, sztuka, ludzie! Sympozjum 70/20 lat późniejrealizowanych przez Muzeum Współczesne Wrocław oraz Fundację Ładne Historie.
Partnerzy:
Fundacja Sztuki Współczesnej ART Transparent, Serce Szczepina, Stowarzyszenie Moje Popo, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Strefa Kultury Wrocław, Wrocławska Fundacja Filmowa