WARSZTAT DLA RODZIN Z DZIEĆMI 5+
Od artystów często wymaga się, aby tworzyli dzieła piękne i oryginalne. Piękne, bo można obcować z czymś przyjemnym, nie zastanawiając się przy tym nad problematyką otoczenia. Można też wykonać ładną fotografię ze zgrabnym obiektem w tle. Oryginalne, bo przecież kopia to zaprzeczenie „tworzenia”.
W sztuce współczesnej artyści coraz częściej wymykają się tym stereotypom. Tworzą sztukę zaangażowaną społecznie, skupioną na czułości wobec prawdy (nie zawsze pięknej), ze świadomością osadzenia w kulturze. To, co widzimy i czego doświadczamy, kształtuje nas i nasze wytwory. Do tworzenia potrzebna jest inspiracja – czy w takim razie istnieje dzieło niepowtarzalne, inne niż wszystkie, niekojarzące się z żadnym poprzednim?
Podczas spotkania zobaczymy wystawę Callart 3, na której artyści korzystali ze środków nieoczywistych, ale świadomie nawiązując do bogactwa historii sztuki. W działaniu warsztatowym wykorzystamy prace z kolekcji MWW oraz dzieła dawnych mistrzów. Stosując elementy wspomnianych obrazów, stworzymy własne alternatywne kompozycje.
Prowadzenie:
Iryna Kliui – pochodzi z Chersonia w Ukrainie, obecnie studentka studiów magisterskich na kierunku Sztuka Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Uczestniczyła w kursie wideo Marka Lee w Międzynarodowej Letniej Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Jej ulubionym medium jest fotografia, animacja oraz sztuka wideo.