CAMERA AS A WEAPON. VOL. 1: SHAFT

W związku z trwającą od 2 czerwca do 21 sierpnia wystawą fotografii Gordona Parksa „Aparat to moja broń” Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na serię projekcji filmowych dotyczących tematyki podejmowanej przez słynnego afroamerykańskiego fotografa. Pokażemy sześć bardzo różnych filmów pełnometrażowych, a dodatkowo przygotowaliśmy cztery „Wykłady na Leżakach” – spotkania tematyczne w formule swobodnej rozmowy na muzealnym dachu.

Twórczość Parksa zachęca do komentarza i refleksji na temat sytuacji osób czarnoskórych w Ameryce na przestrzeni lat. Tego, jak od statusu niewolników stopniowo uzyskiwali prawa i jak odnosili się do tego artyści w USA. Kiedy rasistowskie „Narodziny narodu” Griffitha zostały zdyskredytowane? Jakie opowieści pojawiły się w Hollywood w ich miejsce, jakie postaci były przewidziane dla czarnoskórych aktorów? Tym krótkim przeglądem spróbujemy pokazać te przemiany, zwracając też uwagę, że choć pozycja Afroamerykanów w społeczeństwie amerykańskim uległa polepszeniu, nadal są w nim grupy wykluczone, jak chociażby Latynosi. Wyruszcie z nami w tę filmową podróż, byśmy razem zastanowili się nad tymi wątkami, sięgając też do Europy i idei multikulturowej, różnorodnej społeczności, która po latach popularyzacji znajduje się dziś w głębokim kryzysie.

W dniach 22 czerwca, 29 czerwca, 6 lipca i 13 lipca o godz. 19:00 na muzealnym dachu czekają nas „Wykłady na Leżakach”, które odnosić się będą do filmowej treści, jednocześnie poszerzając wątki i dookreślając tematykę prezentowanych w ramach przeglądu obrazów. Pierwszy z wykładów, dotyczący wizerunku Afroamerykanów w kinie hollywoodzkim wygłosi Marta Wróbel (dziennikarka kulturalna współpracująca m.in. z „Polityką”, autorka bloga http://czarnaameryka.blog.polityka.pl/), a tydzień później spotkamy się z Martą Malinowską, dziennikarką odpowiedzialną za audycję „Rytm ulicy” w Radiu Wrocław Kultura. Opowie o inspiracji głównego nurtu kulturą, która miała swój początek wśród czarnej biedoty. W lipcu porozmawiamy o rasach i grupach współcześnie dyskryminowanych w USA, a na koniec o multikulturowej wizji świata.

Otwarcie: „Shaft”, reż. Gordon Parks, USA 1971, 100′
7.06, g. 18:00, Kino Schron

Czarnoskóry detektyw otrzymuje zlecenie odnalezienia porwanej córki wpływowego gangstera. Film stał się wielkim hitem w amerykańskich kinach i jest klasykiem nurtu blaxploitation.
Film dzięki uprzejmości Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

PROGRAM FILMOWY
Otwarcie (Kino Schron): 7.06, g. 18:00 | „Shaft”, reż. Gordon Parks, USA 1971, 100′

Kino Na Dachu:
18.06, g. 21:00 | „Zniewolony. 12 Years a Slave”, reż. Steve McQueen, USA 2013, 133′

2.07, g. 21:30 | „Soul Power”, reż. Jeffrey Kusama-Hinte, USA 2008, 93′

9.07. g. 21:30 | „Złota klatka”, reż. Diego Quemada-Diez, Hiszpania/Meksyk/Gwatemala 2013, 110′

16.07, g. 21:30 | „Szkoła Babel”, reż. Julie Bertucelli, Francja 2014, 89′

Zamknięcie (kino Schron): 19.07, g. 18:00 | „Malcolm X”, reż. Spike Lee, 1992, 202′

*na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny
**na wszystkie filmy obowiązują wejściówki (liczba miejsc ograniczona). Bezpłatne wejściówki do odbioru w dniu projekcji w kasie MWW
***w razie niepogody filmy zostaną zaprezentowane w Kinie Schron na 1 piętrze muzeum

Kurator cyklu filmowego: Lech Moliński
Kurator projektów społecznych MWW: Bartek Lis

Camera as a Weapon. Cykl projekcji i wykładów towarzyszących wystawie fotografii Gordona Parksa „Aparat to moja broń”

Wstęp bezpłatny.
Darmowe wejściówki do odbioru w dniu projekcji od godziny 17:00 w kasie MWW

Skip to content