MUZEUM OTWARTE. SPACER PO WYSTAWIE W PJM.

21.02.2025
17:00

Otwórz się na sztukę podczas oprowadzania edukacyjnego z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Wystawa ukazuje różnorodność środków wyrazu – od rzeźby i instalacji, po przedmioty codziennego użytku. Artysta zaprasza nas do wielozmysłowego doświadczenia sztuki. W trakcie spaceru po wystawie odkryjemy także prace, które wchodzą w dialog z twórczością takich artystów jak Andrzej Wróblewski, Roman Opałka czy Tadeusz Kantor, ukazując sztukę jako przestrzeń rozmowy.

Prowadząca: Sylwia Owczarek – propagatorka wiedzy o sztuce, malarka. Koordynatorka działu edukacji w MWW.

Tłumaczka: Elżbieta Resler – tłumaczka języka migowego Coda (słyszące dziecko niesłyszących rodziców), surdopedagog, zaangażowana w działania Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących Świt. Współpracuje z Fundacją Katarynka, dla której przygotowuje tłumaczenia, spektakli teatralnych, filmów. W MWW oprowadza po wystawach i konsultuje treści dla osób niesłyszących.

Na filmie tłumaczka Elżbieta Resler miga tekst:

Zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław, na placu Strzegomskim 2, na spacer po dwóch wystawach, z tłumaczeniem na polski język migowy. Wydarzenie odbędzie się 21 lutego 2025 r. o godzinie 17:00. Wejście jest bezpłatne, spotykamy się przy kasie Muzeum.

W czwartej edycji  cyklu „Callart” zajmiemy się snem. Podczas snu często odwołujemy się do naszych wspomnień, strachów, albo rzeczy, o których dużo myślimy. We śnie wszystko może się wydarzyć. Nawet to, na co nie odważylibyśmy się za dnia. Pomaga to naszej wyobraźni podczas twórczej pracy, może też zachęcać do odwagi i sprzeciwu. Na wystawie kuratorka i kurator postanowili zastanowić się nad mieszaniem się rzeczywistości i pamięci z tym, co nieświadome oraz tym, co jest wytworem naszej wyobraźni. Niektóre prace wprost mówią o śnie, inne przypominają sen, a jeszcze inne nawiązują do pamięci i jej zacierania. Sen potraktowany jest jako brama do rozmyślania o naszych własnych historiach, marzeniach, potrzebach i przemianach.

Marcin Berdyszak zastanawia się, dlaczego podejmujemy pewne decyzje. Czy wybieramy je sami? A może nasze decyzje są tak naprawdę potarzaniem tego, czego nas nauczono? Wątpliwości artysta prezentuje w swoich pracach. Wydaje się, że niewiele osób ma odwagę, aby postępować inaczej niż wszyscy dookoła. Co kieruje tymi, którzy buntują się przeciwko temu, co dla innych jest oczywiste? Artysta wybiera innych twórców, którymi inspiruje się w swoich pracach. Za mną znajduje się dzieło jego ojca – również artysty. Berdyszak pracował z nim w jednej pracowni na ASP w poznaniu. Tam też poznał artystów, których fragmenty dzieł, będziemy mogli znaleźć na wystawie.

Zapraszamy, wszystkie osoby niesłyszące, słabosłyszące i słyszące. Oprowadzać będzie Sylwia Owczarek, a tłumaczyć Elżbieta Resler. Do zobaczenia!

Skip to content