Zapraszamy dzieci z rodzicami w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa półtorej godziny i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
3.04.2016 ZOBACZ CISZĘ
Podczas zajęć po raz pierwszy odwiedzimy wystawę: „Milczenie Dźwięków”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, czym jest cisza? Czy jest ona tylko brakiem dźwięku? Nie możemy jej usłyszeć, ani dotknąć, podobnie jak ma to miejsce, gdy próbujemy uchwycić „nic”. W czasie warsztatu zastanowimy się nad tym, jak może wyglądać cisza. Wykorzystamy zjawisko synestezji, aby znaleźć dla niej odpowiedni kształt.
10.04.2016 SZUMY, SZMERY, SZEPTY
Podczas zajęć odwiedzimy wystawę ,,Milczenie dźwięków”. Okazuje się, że więcej jest tam hałasu niż ciszy. We współczesnej sztuce obrazy, rzeźby i instalacje służą nie tylko do oglądania, ale często również do słuchania. Nieustannie otacza nas morze dźwięków, niektóre z nich układają się w melodie a inne rozpoznajemy tylko jako szmery, trzaski, szelesty. Jeszcze innych w ogóle nie potrafimy nazwać. Podczas warsztatów spróbujemy przełożyć szum na język wizualny i znaleźć dla niego odpowiedni kształt.
17.04.2016 SZTUKA NA JĘZYKACH
Język jest systemem, to znaczy, że musi posiadać pewne reguły. Dzięki temu, możemy się komunikować, rozumieć to co do siebie mówimy.
Czy żeby komunikacja była skuteczna, zarówno nadawca, jak i odbiorca wiadomości, muszą znać reguły kodu, którym się posługują? To pytanie dotyczy również sztuki. Czy aby zrozumieć konkretne dzieło, trzeba znać reguły, jakimi posługuje się cała sztuka, a może tylko dany artysta albo nurt jaki reprezentuje? A może nie musimy o niczym wiedzieć, a dzieło powinno samo do nas przemawiać? Kto przemawia z dzieła: artysta, kurator, edukator czy nasz wewnętrzny głos? Zastanawiając się nad tym,
w praktycznej części zajęć będziemy tworzyć własny język wizualny.
24.03.2016 SIŁA SZAROŚCI
Szarość to kolor który dominuje na wystawie zatytułowanej ,,Milczenie dźwięków”. Czy jest kolorem ciszy? W czasie zajęć zastanowimy się czy ,,szara rzeczywistość” musi być nudna i smutna. W praktycznej części warsztatu przyjrzymy się widokowi podwórka – za pomocą grafiki nadamy mu nowy charakter i uczynimy go tłem dla wymyślonej przez nas historii.
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni:

Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.
Prowadzenie zajęć
i opracowanie prelekcji: Maria Marszałek
Opracowanie narzędzi edukacyjnych: Patrycja Mastej
Kuratorka programu edukacyjnego: Magdalena Skowrońska