Zapraszamy rodziców z dziećmi w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa godzinę i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
Harmonogram działań:
6.04.2014 MAGICZNE LALECZKI
Podczas warsztatu przyjrzymy się lalkom i kukiełkom, które służyć mogą zarówno do zabawy, jak i do innych celów takich jak np. wróżby i czary. Zobaczymy z czego są zrobione i kogo przedstawiają. Przy okazji opowiemy o romskiej tradycji, zwyczajach, baśniach i legendach. W drugiej części warsztatu sami wykonamy czarodziejskie laleczki używając do tego kolorowej włóczki.
13.04.2014 JAK NA DŁONI
Ręce/dłonie mają bardzo bogatą symbolikę. Podajemy je sobie w geście powitania, podniesione do góry oznaczają bezbronność, a zaciśnięte w pięści złe zamiary. Nasze linie papilarne są unikalne i korzystając jedynie z odcisku palca można zidentyfikować tożsamość nieznajomej osoby. W wielu kulturach dłonie zdobiono na różne sposoby. My na papierowych dłoniach namalujemy to, co nas identyfikuje i wyróżnia. Podczas warsztatu zastanowimy się także co można wyczytać z ludzkiej dłoni.
20.04.2014 ŚWIĘTA WIELKANOCNE
27.04.2014 D JAK DROM, D JAK DROGA
W języku Romani słowo Rom oznacza po prostu człowiek. Podczas warsztatu poznamy inne ważne dla tej kultury słowa i zwroty. Przyjrzymy się również literom tworzącym alfabet, nie tylko pod kątem ich potencjalnych znaczeń, ale też ich plastycznej formy. W gazetach, na okładkach książek, na bilbordach, w nagłówkach gazet i w reklamowych hasłach widnieją litery o różnych kształtach i kolorach. Przyjrzymy się im dokładnie, a potem stworzymy alfabet własnych znaczeń.
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni: