Zapraszamy rodziców z dziećmi w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa godzinę i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
Harmonogram działań:
3.3 EMOCJE, MINY I GESTY
Rzeźby na wystawie „Polietylen. W ciemności” mają plastikowe ciała a ich twarze to gipsowe maski. Wyrażają one różne uczucia: radość, smutek, spokój, strach. Podczas warsztatu zastanowimy się nad różnymi sposobami wyrażania emocji. O czym świadczą nasze miny? Jakie gesty wykonujemy żeby przekazać innym to co czujemy? Jak inaczej można wyrazić emocje? Jak są one ukazywane przez artystów?
10.3 WĘDRÓWKI PO SZTUCE
Białe figury prowokują widza do odnalezienia dla nich kontekstu. Są jak czyste karty na których zapisać można różne historie. Możemy zastanawiać się kim są przedstawione postacie albo wymyślić dla nich zupełnie nowe osobowości. Możemy również szukać skojarzeń rzeźbą różnych epok. Podczas warsztatu spróbujemy odnaleźć w figurach antyczny spokój, barokowy niepokój, średniowieczne legendy i surrealistyczny kosmos.
17.3 KOSMOS I ARCHITEKTURA
Wystawa „Miękkie Lądowanie” wrocławskiego architekta Witolda Lipińskiego przedstawia projekty budowli, które mogłyby stanowić scenografię do opowiadań Stanisława Lema. Podczas warsztatu przyjrzymy się fantastycznym pomysłom architektów i sami będziemy konstruować kosmiczne budowle.
24.3 SYNESTEZJA
Czy sztuka może mieć temperaturę? Jak działają na nas barwy zimne i gorące? Dlaczego niektóre wnętrza są ciepłe, a inne tchną zimnem i pustką? Wystawa Anny Płotnickiej ,,Pustostany” to próba ogrzania wnętrza schronu i uczynienia go bardziej przyjaznym. Podczas warsztatu porozmawiamy o tym jak odbieramy dzieła sztuki za pomocą, wzroku, słuchu i dotyku.
31.3 ŚWIĘTA WIELKANOCNE
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni medialni:
Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Scenariusz ćwiczeń i opracowanie materiałów warsztatowych: Patrycja Mastej
Prowadzenie zajęć i opracowanie prelekcji: Maria Marszałek