Zapraszamy rodziców z dziećmi w każdą niedzielę o 13.30. Warsztat trwa godzinę i składa się z dwóch części. Na początku spotkania wspólnie zwiedzamy aktualną wystawę i rozmawiamy o znajdujących się na niej pracach. Podczas drugiej części warsztatu przechodzimy do działań manualnych, które umożliwią wszystkim twórcze wykorzystanie rozbudzonej wrażliwości i wyobraźni.
Harmonogram działań:
03.08.2014 PODRÓŻ DO AZJI
Warsztat poświęcony będzie azjatyckiemu numerowi magazynu Aspen. Jego zawartość stanowiły między innymi reprodukcje chińskich, japońskich i indyjskich grafik, obrazów, i miniatur, zdjęcia azjatyckich świątyń oraz przykłady pięknej kaligrafii. W praktycznej części warsztatu nauczymy się kreślić znaki orientalnego alfabetu.
10.08.2014 KOLOROWE SMAKI
To spotkanie rozpoczniemy od zwiedzenia wystawy malarstwa Krzysztofa Mężyka zatytułowaną „Stany umysłu”. Artysta w swoich abstrakcyjnych obrazach często używa zaskakujących, skontrastowanych ze sobą nasyconych kolorów. W czasie zajęć skupimy się na doświadczeniu harmonii i dysonansów odbieranych za pomocą różnych zmysłów. Będziemy próbować pasujących i niepasujących do siebie smaków, wsłuchamy się w różne dźwięki i namalujemy obraz używając kontrastowych barw.
17.08.2014 OKRĄGŁE KSZTAŁTY POJĘĆ
Zajęcia poświęcimy wystawie prac Stanisława Dróżdża pt. „Pomysły”. Artysta ten stworzył własną formułę wiersza-obrazu. Pisanym/malowanym przez niego dziełom nadawał nazwę pojęciokształtów. Żeby zrozumieć ten zagadkowy termin przyjrzymy się jego dziełom prezentowanym w Muzeum Współczesnym, a potem na balonach wypełnionych helem, stworzymy własne pojęciokształty.
24.08.2014 FIGURA CIENIA
Podczas warsztatu odwiedzimy wystawę Piotra Blajerskiego. Artysta ten bada w swoich pracach granice możliwości poznania przez nas świata. Zajmuje się ulotnymi, niedookreślonymi zjawiskami, które wypełniają przestrzeń pomiędzy tym co istnieje, a tym co możemy sobie jedynie wyobrazić. Kształt powietrza, światło tańczące na podłodze, śnieg padający w próżni to przykłady frapujących go problemów. My w praktycznej części warsztatu zajmiemy się cieniem, za pomocą którego zobrazujemy nasze ukryte lęki i pragnienia.
31.08.2014 AWANGARDOWE DŹWIĘKI Z ASPEN
Podczas warsztatu pożegnamy wystawę prezentującą magazyn Aspen. Ta nietypowa gazeta w pudełku angażowała nie tylko wzrok, ale i inne zmysły odbiorców. Każdy numer oprócz artykułów, obrazów
i zdjęć zawierał również nagrania z muzyką. My tym razem skoncentrujemy się nie na oglądaniu, a na słuchaniu wystawy. W praktycznej części zajęć wykorzystując zaskakujące instrumenty stworzymy własne nagrania muzyczne i zagramy koncert.
Warsztaty są bezpłatne – zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: edukacja@muzeumwspolczesne.pl
Patroni:
Scenariusz zajęć: Maria Marszałek, Patrycja Mastej, Magdalena Skowrońska
Prowadzenie zajęć: Maria Marszałek
Opracowanie kart pracy: Patrycja Mastej
Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.