Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów Rozrusznik bez barier. Zajęcia skierowane są do osób o szczególnych potrzebach edukacyjnych: grup szkolnych oraz osób dorosłych, dla których ekspresja plastyczna stanowi naturalny proces terapeutyczny.
Podczas tegorocznej edycji warsztatów skupimy się na dziełach z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław oraz tych, które są aktualnie prezentowane na wystawach czasowych. Motywem wiodącym będzie szeroko pojęta Natura – najstarsza inspiracja w twórczości człowieka, ale w ujęciu artystów współczesnych.
Zajęcia realizujemy w formie dyptyku warsztatowego (dwóch powiązanych tematycznie spotkań) lub jednego warsztatu (temat do wyboru). Do dyspozycji jest sześć terminów.
DUCHY LASU
Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z dziełami z kolekcji MWW nawiązującymi do pierwotnego związku człowieka z naturą oraz naszej zależności od Ziemi, jej wyjątkowości i eksploatacji. W części praktycznej wprowadzimy nasze ciała w ruch, poprzez ćwiczenia nawiązujące do jogi i pranajamy – praktyk czerpiących swą mądrość z natury. Następnie przystąpimy do działań plastycznych.
Drugie spotkanie, w odniesieniu do czasowej interaktywnej wystawy Duchy Lasu, wprowadzi nas w świat pradawnych wierzeń, w wyjątkowość Natury, wieloznaczność otaczającego nas świata i potęgę wyobraźni. Po krótkiej pogadance przystąpimy do działania plastycznego, w wyniku którego powstaną obiekty, wykorzystane podczas wizyty na wystawie.
SZTUKA ZIEMI
Pierwsze spotkanie w tym cyklu poświęcimy na zapoznanie się z dziełami z kolekcji MWW nawiązującymi do eksploatacji pejzażu, jako tła do tworzenia dzieł przy użyciu bardzo prostych środków wyrazu. Podstawą działania będzie wyobraźnia i wrażliwość artystyczna.
Podczas drugiego spotkania odszukamy w przestrzeni Muzeum dzieła prezentowane na aktualnej ekspozycji, które nawiązują do zajmującej nas tematyki „sztuki ziemi”. Z powstałych podczas działań plastycznych obiektów stworzymy własną wystawę w przestrzeni MWW.
ZWIERZYNIEC
Inspiracją pierwszego spotkania będzie praca pt. Psia afera autorstwa Anny Kutery, znajdująca się w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przyjrzymy się również dziełom z kolekcji MWW ze zwierzętami w roli głównej. Podczas działań warsztatowych postaramy się przeanalizować charaktery, psychikę i uczucia zwierząt w kontekście nas samych, nadając im cechy ludzkie. Na zakończenie stworzymy „artystyczny kodeks praw zwierząt”.
Podczas wizyty na aktualnej wystawie, poszukamy powiązań ze światem zwierząt, o którym zapominamy, że jest nam tak bliski i doń przynależymy. W trakcie działań warsztatowych spróbujemy odegrać role wybranych zwierząt, a następnie sportretować je w ludzkiej skali tak, aby mogły przez chwilę stać się naszymi portretami, które zarejestrujemy w postaci fotografii.
Zakupy dzieł do kolekcji MWW
dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prowadzenie warsztatów:
Joanna Sekuła
Wszystkie spotkania
są bezpłatne,
ale obowiązuje
rezerwacja telefoniczna:
501 466 319
Czas trwania 1,5 h
Terminy do uzgodnienia
Zakupy do kolekcji Muzeum
Współczesnego Wrocław
dofinansowano ze środków
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego