À PROPOS — TOMÁŠ POSPISZYL „HUMOR JAKO AKTYWIZM. O CZESKICH STRATEGIACH W SZTUCE POLITYCZNEJ”

Kultura czeska posiada długą tradycję specyficznego humoru, który jest nie tylko zabawny, ale służy też za narzędzie wyrazu politycznych i, oficjalnie niedopuszczalnych w innej formie, poglądów. Ironia, parodia i mistyfikacja praktykowane były nie tylko przez takich klasyków jak Jaroslav Hašek, ale stosowane są często dzisiaj. Współczesna sztuka czeska nie jest bogata w przykłady bezpośredniej sztuki aktywistycznej, ale możemy odnaleźć w niej wiele projektów, wykorzystujących humor i absurd do wzbudzenia krytyki społecznej. Twórcy filmowi Vít Klusák i Filip Remunda w swoim „Czeskim śnie”, artysta David Černý w pracy „Entropa” czy pokolenie młodych street artowców kontynuują łączenie humoru z aktywizmem.
Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

„À propos” to cykl debat, wykładów i spotkań organizowanych w MWW, których tematyka inspirowana jest Polską Prezydencją 2011 w Radzie Unii Europejskiej.

Tomas Pospiszyl – krytyk, kurator i historyk sztuki. W latach 1997-2002 kurator w Galerii Narodowej w Pradze. W 2000 roku przebywał na stypendium naukowym w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Od 2003 wykładowca w Szkole Radia i Telewizji Akademii Sztuk Performatywnych w Pradze. Był m.in. współautorem antologii „Primary Documents; A Sourcebook for Eastern and Central European Art since the 1950” (wspólnie z Laurą Hoptman), autorem publikacji „Octobrianaa ruský underground”oraz wielu esejów i artykułów w katalogach i czasopismach.