Domofon. Studium odbioru to instalacja dźwiękowa w przestrzeni publicznej, której podstawą są nagrania opowieści wrocławskich migrantek.
W momencie, kiedy w przestrzeni publicznej toczy się debata o tym, kto może koło nas zamieszkać, na jakich warunkach i czy w ogóle, może warto zdać sobie sprawę, że większość z nas skądś przyjechała. Nieodzownym momentem tego zjawiska jest zamieszkanie, zadomowienie i poszukiwanie własnych ścieżek, które umożliwią nam docieranie do celu.
W projekcie Domofon o tym zjawisku opowiadają migrantki. Zarówno te, które zamieszkały tu po wojnie, jako repatriantki i te, które przyjechały tu w ostatnich latach. Ich opowieści o swoich relacjach z miastem są podstawą instalacji dźwiękowej, która zostanie zainstalowana w przestrzeni publicznej w marcu 2016 roku. Sam proces pracy nad instalacją jest jej aktywną i animacyjną częścią.
Podczas spotkania chcemy porozmawiać o roli oral story jako metodzie badawczej. O metodzie tworzenia historii, inspirowania się badaniami dnia codziennego w praktyce społecznej i artystycznej oraz perspektywie samych uczestniczek. Moment tworzenia zapisu naszych śladów tworzy historię miejsc i społeczności, której częścią jesteśmy.
Projekt Domofon. Studium odbioru powstał jako stworzenie miejsca odbioru. To próba poznania perspektyw osób, dla których Wrocław stał się kolejnym miejscem do życia.
Projekt jest realizowany w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2015 roku.
Kurator debat Bartek Lis
Spotkanie z autorką projektu Joanną Synowiec oraz uczestniczkami Julietą Gonzalez-Springer i Oksaną Prokopek
Prowadzenie: Zośka Reznik