„RUINY CZASU. ROZMOWY O TWÓRCZOŚCI”. SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI

Z końcem maja 2017 ukazała się książka „Ruiny czasu. Rozmowy o twórczości” wydana nakładem wydawnictwa Czarne. Książka jest zapisem rozmów między profesorami Wiesławem Juszczakiem i Dariuszem Czają.

„Profesor Wiesław Juszczak to człowiek orkiestra. Prawdziwy polihistor, jak w starych dobrych czasach określano człowieka biegłego w różnych dziedzinach wiedzy. Książka jest zapisem rozmów z profesorem, a ich tematem są różne dziedziny sztuki: od filmu przez muzykę do malarstwa. Jej zwornikiem jest zaś namysł nad szeroko rozumianym aktem twórczym. W polu zainteresowań rozmówców znalazły się dzieła sztuki i artyści, którzy mocno współbrzmią z biografią intelektualną Juszczaka. W efekcie otrzymujemy przefiltrowany przez jednostkową wrażliwość, wielostronny i intrygujący zapis myślenia o fenomenie twórczości”.
(materiały prasowe wydawnictwa Czarne)

Czym jest fenomen aktu twórczego i jak można o nim mówić? W jaki sposób ruch myśli, erudycja, finezyjna interpretacja są w stanie go uchwycić i ukazać? Co jest naprawdę ważne w sztuce i jej opisach?

Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć:
prof. dr hab. Dariusz Czaja
(Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, współautor książki),

prof. dr hab. Anna Markowska
(Instytut Historii Sztuki UWr),

prof. dr hab. Waldemar Okoń
(Instytut Historii Sztuki UWr).

Rozmowę poprowadzi dr Piotr Jakub Fereński(Instytut Kulturoznawstwa UWr).

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.

Skip to content